banner39

Poroşenko: Stratejimiz NATO'ya üyelik fırsatını sağlamak

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde ülkesinin gelecekte NATO'ya üyeliğine ilişkin meseleye yeniden yer verilmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa 06.05.2015, 22:18 06.05.2015, 22:18
Poroşenko: Stratejimiz NATO'ya üyelik fırsatını sağlamak

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde ülkesinin gelecekte NATO'ya üyeliğine ilişkin meseleye yeniden yer verilmesi gerektiğini belirtti.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında konuşan Poroşenko, Rusya'nın desteklediği terör çetelerinin geniş kapsamlı saldırı düzenleme tehlikesinin giderek arttığını kaydederek, bunun ülkesinin savunma potansiyeline ilişkin ek tedbirler almayı gerekli kıldığını vurguladı.

Poroşenko, bu çerçevede ordu birliklerinin yeni bölgelere konuşlandırılması, yeni kısmi seferberliğin ilan edilmesi, Mariupol, Berdyansk ve tüm Azak denizi kıyısında olası saldırılara karşı savunma potansiyelinin arttırılması gerektiğini ifade etti.

Bu çerçevede Ulusal Güvenlik Stratejisi tasarısının Ukrayna'nın savunma ve güvenlik alanında NATO'ya üye ülkelerin ilgili kurumlarıyla uyumluluğu içermesi gerektiğini belirten Poroşenko, Rusya'nın da kendi stratejisini değiştirdiğini ve savaş ve saldırganlık deneyimlerini kullandığını söyledi.

Poroşenko, "Stratejimiz gelecekte Ukrayna'nın NATO'ya üyelik fırsatını sağlamaktır. Nihayetinde, söz konusu çok önemli unsura stratejimizde yeniden yer vermemiz gerekir" ifadesini kullandı. Poroşenko, bunun Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün gerçek güvencesinin temin edilmesi için yapılmakta olduğunu kaydederek, "NATO ile işbirliği, ayrıca AB'nin ortak güvenlik ve savunma politikasına sadık kalmak bizzat bu belge üzerinden geçiyor" diye konuştu.

Ülkesinin Minsk mutabakatlarına tam olarak riayet ettiğini yineleyen Poroşenko, "Elimizde Ukrayna'nın Minsk taahhütlerine tam olarak riayet ettiğini, tüm taraflarca kayda alındığını, militanların ise bunu sürekli olarak ihlal ettiğini gösteren inandırıcı kanıtlar var" dedi.

Poroşenko, ayrıca ayrılıkçıların doğudaki ateşkesi izleyen AGİT gözlemcilerinin ağır silahların geri çekildiği noktalara ulaşmasını engellediğini ifade etti. Poroşenko, ayrılıkçıların sürekli olarak sivillere ve ordu birliklerine yönelik saldırılarını sürdürdüğünü kaydederken, ayrılıkçıların ayrıca çok faal bir şekilde keşif ve istihbarat çalışmalarını da yürüttüğünü ve doğudaki krizi barışçıl yolla çözülmesine ilişkin süreci bozguna uğratmaya çalıştığını ileri sürdü.

Daha önce, Poroşenko, NATO'ya üyeliğin ülkesinin esas meselelerinden olduğunu kaydederek, Ukrayna'nın NATO'ya üyeliği meselesini halk oylamasına taşımaya hazır olduğunu ve buna halkın karar vereceğini dile getirmişti.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?