banner39

Poroşenko'dan Ukrayna'lılara AB'ye vizesiz giriş sözü

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, gelecek yıldan itibaren Ukrayna vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz gidebileceklerini söyledi.

Avrupa 06.08.2015, 11:20 06.08.2015, 11:20
Poroşenko'dan Ukrayna'lılara AB'ye vizesiz giriş sözü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, haftalık dergi 'Stern'le yaptığı mülakatta, ülkesinin geleceğinde Avrupa'nın bir parçası olmayı gördüğünü, AB'nin kapılarını Ukrayna'ya açacağını söyledi. Ukrayna vatandaşlarının gelecek yıldan itibaren AB ülkelerine vizesiz girebileceğini belirten Poroşenko, bunu gerçekleştirmeye söz verdiğini ifade etti.

Ukrayna'da devam eden kriz nedeniyle doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hitab eden Poroşenko, Avrupa'nın ülkesi için ulusal bir ideolojiye dönüştüğünü söyledi. Bu yüzden kendisinin de 5 ya da 6 yıl içinde AB'ye girebilmek için gayret gösterdiğini vurguladı.

AB'ye girebilmek için çok masraflı ve ülkeyi derinden etkileyecek reformlar yapmaya hazır olduğunu belirten Poroşenko, ancak şimdiye kadar savaş nedeniyle çok zor ilerleme kaydedebildiklerini söyledi. Poroşenko, Rusya'yı Ukrayna'da istikrarsızlığın sürekli devam etmesini istemekle suçladı. Böylece Putin'in Rusya'da birlik sağlamayı ve iktidarını sağlamlaştırmayı hedeflediğini öne süren Poroşenko, Putin'in takip ettiği politikanın olumsuz sonuçlarına karşı Ukrayna ve Batının yaptırımlarını günah keçisi olarak gösterdiğini belirtti.

Poroşenko dergiyle yaptığı mülakatta, tekrar Rusya'ya hitaben Ukrayna'ya mermi ve asker göndermekten vazgeçmesi için çağrıda bulundu ve ancak bu şekilde bölgede barışın sağlanabileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?