banner39

Portekiz borç krizini aşıyor

Portekiz, Troyka tarafından yapılan 12. incelemeden başarılı çıktı, 17 Mayıs'tan itibaren 'kurtarma' programından çıkacak.

Avrupa 03.05.2014, 13:19 03.05.2014, 13:19
Portekiz borç krizini aşıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Portekiz, Uluslar arası kredi kurumları tarafından yapılan son mali sınavı başardı. Başbakan Yardımcısı Paulo Portas, AB, Avrupa Merkez Bankası EZB ve IMF temsilcileri Troyka'nın 12. ve son değerlendirmesinden başarıyla çıktıklarını söyledi. Portas, böylece kurtarma programından çıkabilmek için yolun açıldığını ve ülkenin kaybettiği bir parça bağımsızlığın yeniden kazanıldığını belirtti.

Başarılı incelemeden sonra Portekiz'e yapılacak 2,6 milyar Avroluk son yardım paketine de izin verilmiş oldu. Troyka tasarruf tedbirlerinin devamlı bir şekilde uygulanmasını överek, reformların devam etmesi konusunda uyarıda bulundu.

İflasın eşiğine gelen Portekiz'e 2011 yılında toplam 78 milyar Avroluk bir kredi yardımı hazırlanmıştı. Buna karşılık ülkede geniş çaplı tasarruf tedbirleri uygulanması ve bazı reformları yapması taleb edildi. 17 Mayıs'tan itibaren Portekiz resmen yardım programından çıkarak nakit para teminini kendisi sağlayacak. Ancak reform programı önümüzdeki yıllarda uygulanmaya devam edilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?