banner15

Portekiz mahkemesinden CIA ajanının iade itirazına ret

2003 yılında İtalya'da Mısırlı imam Osman Mustafa Hasan Nasr'ı kaçırmaktan, İtalyan mahkemesinde yargılandıktan sonra 6 yıl hapis cezası alan CIA ajanı Sabrina de Sousa, Portekiz mahkemesine İtalya'ya iade edilmemek için başvuru yapmıştı. Portekiz Yüksek mahkemesi bu talebi reddetti.

Portekiz mahkemesinden CIA ajanının iade itirazına ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Portekiz’de Yüksek Mahkeme, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) eski ajanı Sabrina de Sousa’nın İtalya’ya iade edilmeme talebini reddetti. Gönderilmesi durumunda bu ülkede altı yıl hapis yatacak olan De Sousa’nın Anayasa Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunması bekleniyor.

De Sousa ve 25 Amerikalı CIA ajanı, İtalyan mahkemesi tarafından 2003 yılında dönemin Milano imamı Mısırlı Osama Mustafa Hasan Nasr’ı kaçırmaktan hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hasan Nasr, silahlı örgüt şüphelisi olarak İtalyan gizli servisinin işbirliğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’daki üslerine oradan da Mısır’a götürüldü.

Milano mahkemesinde açılan davada kimlikleri belirlenen Amerikalı ajanların gıyabında 9 yıla kadar mahkumiyet kararları verildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 10:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48