Portekiz yarın seçime gidiyor

Portekiz’de yarın yapılacak başkanlık seçimleri öncesi yapılan anketler, Marcelo Rebelo de Sousa’nın en güçlü aday olduğunu ortaya koydu.

Portekiz yarın seçime gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Portekizliler yaklaşık 3 ay önce yapılan genel seçimlerin ardından, şimdi de Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor.

5 yılda bir yapılan seçimlerde 2006'dan bu yana iki dönemdir Cumhurbaşkanı olan merkez sağ Sosyal Demokrat Parti'sinden (PSD) olan Anibal Cavaco Silva bu seçimlerde aday olmazken, yerine yine bir sağ görüşlü Cumhurbaşkanının seçilmesi öngörülüyor.

Yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki 10 adaydan, 67 yaşındaki Marcelo Rebelo de Sousa bu zamana kadar yayınlanan tüm anketlerde favori olarak gösterildi.

Ancak Sousa'nın yüzde 50'den fazla oy alarak, ilk turda Cumhurbaşkanı seçilip seçilmeyeceğiyle ilgili şüpheler bulunuyor. Lizbon Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesör olarak ders veren, 1996-1999 yılları arasında PSD'nin başkanı olan, 1981-1983 arasında Parlamenter İşlerden Sorumlu Bakan olarak da görev yapan Sousa, son yıllarda TVI televizyonunda her pazar akşamı yayımlanan siyasi analiz programıyla ülkesinde büyük ün sahibi oldu.

"Profesör Marcelo" lakabıyla tanınan Sousa'nın yaptığı 1,5 saatlik program uzun süre televizyonda en çok izlenenler arasında ilk sırada yer alırken, yaptığı yorumlar ise ülke siyasetinde tartışıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 14:58
banner53
YORUM EKLE

banner39