banner39

Portekiz'de polis ilk kez şiddet kullandı

Avrupa'daki eylemlerin sönük geçtiği Portekiz'de polis ilk kez sert müdahalelerde bulundu

Avrupa 23.03.2012, 14:16 23.03.2012, 14:16
Portekiz'de polis ilk kez şiddet kullandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Portekiz'de hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto gösterisi çatışmaya dönüştü. Polisin protestoculara müdahalesi, Salazar döneminden bu yana ilk kez çok şiddetli oldu. Polisin AFP Foto-muhabiri Patricia Melo'ya vurduğu an objektiflere yansıdı. Avrupa'yı saran krizde 'yeni Yunanistan' olarak görülen Portekiz'in başkenti Lizbon, savaş alanına döndü.

NTV'nin haberine göre Hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için düzenlenen gösteride çatışma çıktı.

Barışçıl başlayan gösterinin sonunda sistem karşıtı olarak bilinen 15 Ekim Hareketi'nin üyeleri polise şişe fırlatınca ortalık karıştı. Polisin göstericilere müdahalesi çok sert oldu; çıkan arbede sırasında çok sayıda kişi yaralandı. Polisten dayak yiyenler arasında gazeteciler de vardı.

Olaylı gösterilerin yanı sıra ülkenin en büyük sendika konfederasyonu, kemer sıkma önlemlerini protesto için 24 saatlik genel greve de gitti. Polis, 1932 yılından 1968'e kadar görev yapan diktatör Salazar'dan sonra ilk kez bu kadar büyük şiddete başvurdu.

Sendikalar, Portekiz hükümetinin borç krizi ve resesyon nedeniyle aldığı tedbirlerin işsizliğe yol açtığını, hayat standartlarını düşürdüğünü ve işçilerin haklarını kısıtladığını söylüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?