Portekizliler eski kolonilerine göçüyor

Ekonomik kriz nedeniyle Portekizliler ülkelerini terkediyor, geçen yıl yurtdışına göçedenlerin sayısı 150 bini buldu. Son beş yılda yarım milyon Portekizli ülkesini terketti, birçoğu eski kolonileri olan ülkelere gidiyor.

Portekizliler eski kolonilerine göçüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Binlerce Portekizli, borç krizi içinde bulunan ülkelerinden, işsiz kalarak geçim zorluğu yaşama korkusuyla ayrılıyor. 'Diario de Noticias' isimli gazetenin hükümetten aldığı bilgilere dayanarak verdiği haberde geçen yıl 150 bin Portekizlinin yurtdışına göç ettiği bildirildi. Portekiz'de şimdiye kadar daha önce sadece 1970'li yıllarda büyük bir kitle göçü yaşanmıştı.

Geçen beş yıl içinde toplam 500 bin kişi, yani yaklaşık 10,5 milyon nüfuslu Portekiz'den her 21 kişiden birisi Batı Avrupa'nın en fakir ülkesini terketti. 1960'lı ve 70'li yıllara göre bu sefer Portekizliler, Fransa, Almanya ya da İsviçre'ye gitmek yerine, daha iyi iş imkanları bulmak için eski kolonileri Brezilya ya da Angola'yı tercih ediyorlar. Bazıları da İngiltere'ye gidiyor.

Portekiz Göç Dairesi'nin bildirdiğine göre gidenlerden bazıları yurtdışında her zaman iş imkanı bulamıyor. İnsan ticareti yapan şebekeler tarafından paraları alınarak mecburi işe zorlanıyorlar.

Portekiz 2011'den bu yana Yunanistan ve İrlanda'dan sonra ekonomik kriz içinde bulunan üçüncü AB ülkesi. Alınan tasarruf tedbirleri nedeniyle hükümetin tahminlerine göre 2012'de ülke ekonomisi yüzde 3,3 oranında daha küçülecek. İşsizliğin de 2012'de yüzde 15'lere kadar tırmanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2012, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39