Portekizliler yokluktan altınlarını satıyor

Ekonomik kriz Portekizlilere atalarından miras kalan altın ziynetlerini sattırıyor, ülkede altın alımı yapan kuyumcu sayısında büyük artış görüldü

Portekizliler yokluktan altınlarını satıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Portekiz’de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle insanlar aile mirası altın ziynetlerini satarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Daha çok zenginlerin toplandığı ve ‘Zenginlerin yatak odası’ adı verilen Cascais körfezinde 100 yıldan beri hem Portekizli hem de yabancı aristokratlar, futbol yıldızları, artistler lüks villalarını inşaa ediyorlardı. Mali ve ekonomik kriz zengin sahil şehrinin çehresini değiştirdi. Alışveriş caddelerinde marka mallar satan mağazalar yerlerini kullanılmış altın ziynet alan küçük kuyumcu dükkanlarına terketmeye başladı.

Portekiz halkı da rahat zamanlarında daha çok altına yatırım yapıyor. Şimdi ekonomik kriz nedeniyle darlığa düşen Portekizliler altınlarını nakit karşılığı bozduruyorlar. Aynı prensiple 20. Yüzyılın ortalarında Portekiz’de iktidarda bulunan Salazar rejimi de tonlarca altın depolamıştı. Son olarak Dünya Altın Konsili’nin yaptığı açıklamaya göre Portekiz yine bugün de devlet hazinesinde 383 ton altın saklıyor. Devlet rezervlerinin yüzde 81’ini oluşturan bu miktar nisbet olarak başka hiçbir ülkede yok.

Portekiz’de altın alımları ülkenin her tarafından büyük bir hız kazandı. Geçen yıl 700 yeni kuyumcu dükkanı açıldı. Bunlardan çoğu franchising sistemiyle açılıyor. En büyük zincire sahip şirket geçen üç yıl içinde 163 şube açtı. Şimdi İspanya, Brezilya ve Meksika’da da şubeler açarak ağını genişletmek istiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 12:34
banner53
YORUM EKLE

banner39