Protestan kilisesinden Müslümanlara eleştiri

Alman Protestan Kilisesi Başkanı Schneider, 'İslam ve şiddet' konusuna yeterince eleştirel bakmadıkları suçlaması yaparak Almanya'daki Müslüman dernek birliklerini eleştirdi.

Protestan kilisesinden Müslümanlara eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Görevi sona eren Almanya Evangelist Kilise 'EKD' Konsey Başkanı Nikolaus Schneider, kendi ifadesiyle 'İslam'daki şiddet geleneği'nin, Müslüman kuruluşlar tarafından yeterince eleştirilmediğini öne sürdü. Suriye ve Irak'taki terör örgütü IŞİD'in İslam'ı kaynak gösterdiğine dikkat çeken Schneider, bu yüzden konunun tartışılması gerektiğini ve Almanya'daki İslami kuruluşların Kur'an-ı Kerim'de ve şimdiye kadarki İslam geleneğinde şiddetin meşru görüldüğü bölümlere yeterince açıklık getirmediklerini iddia etti.

Almanya'daki İslami kuruluşlara eleştirel yaklaşım göstermedikleri suçlamasını yapmakla yetinmeyen Schneider, tarihte İslam'ın yayılmasının başından beri savaşlarla ilintili olduğunu ifade etti. Bunun Kur'an-ı Kerim'de dayanağı olduğunu sandığını belirten Schneider, İncil'in de şiddet uygulanmasını gerektiren bazı nedenlerden arınmış olmadığını kaydetti. Günümüzde inancı kendi şiddet rejimlerine alet etmek isteyenlerin bu bölümleri suistimal ettiklerini söyledi.

Hristiyan Kiliselerinin de problemli bir geçmişe sahip olduklarını dile getiren Schneider, ancak kiliselerin bu konuya açıklık getiren çalışmalar yaptıklarını öne sürdü. Kendilerinin ahlaken daha yüksek olduklarını iddia etmediğini belirten Schneider, bu eleştirileriyle Müslümanları, yukarıda sözünü ettiği İslami geleneklere karşı daha kritik bir gözle bakmaya cesaretlendirmek istediğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39