banner15

Protestolara rağmen Netanyahu ve May'den Balfour kutlaması

Netanyahu ile görüşmesinde Başbakan May, İsrail devletinin kurulmasında oynadığımız rolden dolayı Birleşik Krallık’ın gurur duyduğunu ve bugün Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılının da gurur ve saygı çerçevesinde anılacağını söyledi

Protestolara rağmen Netanyahu ve May'den Balfour kutlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Londra'da yaptıkları görüşmede, Balfour Deklarasyonu, Ortadoğu barış süreci, terörle mücadele İran, Suriye ve Irak’a ilişkin gelişmeleri ele aldı.

May’in bugün Başbakanlık’ta ev sahipliği yaptığı toplantıya ilişkin Birleşik Krallık Başbakanlığından açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Görüşmede Başbakan May, İsrail devletinin kurulmasında oynadığımız rolden dolayı Birleşik Krallık’ın gurur duyduğunu ve bugün Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılının da gurur ve saygı çerçevesinde anılacağını söyledi.” bilgisi paylaşıldı.

Başbakanlık açıklamasında, May’in ülkesi ile İsrail’in arasındaki ilişkiler ve dostluğun uzun yıllar boyunca büyümeye devam ettiğini dile getirerek, bu ilişki ve dostluğun birçok alanda derinleşmesi için taahhütlerine bağlı kaldıklarının altını çizdiği kaydedildi.

İran konusunda da ülkesinin Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (JCPOA) destek verdiğini hatırlatan May’in bunun bölgenin güvenliği için kritik olduğunu söylediği belirtildi. Açıklamada, “Planın doğru bir şekilde uygulanmasının hayati önem taşıdığı” ve “Suriye ve Lübnan’da Hizbullah’a verdiği destek de dahil olmak üzere İran’ın bölgede istikrarı bozmaya yönelik eylemleriyle mücadelede uluslararası toplumla birlikte çalışılması” konularında her iki liderin de hemfikir olduğu bildirildi.

İkilinin, Suriye ve Irak’taki gelişmeler bakımından da terör örgütü DEAŞ’in her iki ülkede de bitirilmesi gerekliliğini vurguladığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ortadoğu barış sürecine ilişkin olarak da Başbakan May, terörizmden uzakta ve güvenli İsrail, yaşanabilir ve bağımsız bir Filistin devleti ile kalıcı barışın sağlanması bakımından en iyi yol olan iki devletli çözümü Birleşik Krallık’ın desteklemeyi sürdüreceğini açıkça bildirdi. İkili, barış yolundaki engellerin üstesinden gelinmesi gerekliliğini görüştüler ve Başbakan May, yasadışı yerleşimlerle ilgili ciddi endişelerimizi dile getirdi.”

Netanyahu, May'in davetlisi olarak Balfour Deklarasyonu'nun 100. yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Londra'yı ziyaret ediyor.

Deklarasyonun yıl dönümü kapsamında liderler bu akşam ayrıca Dışişleri Bakanlığının tarihi Lancaster House yerleşkesinde Rothschild ailesinin baronu Lord Jacob Rothschild ile Balfour ailesinin bugünkü temsilcisi Roderick Balfour'un ev sahipliğinde verilecek yemeğe katılacak.

İsrail'i eleştiren görüşleriyle bilinen İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn'un yemeğe daveti geri çevirmesinin ardından yemekte ana muhalefet partisinin gölge Dışişleri Bakanı Emily Thornberry temsil edecek.

Theresa May, geçen hafta yaptığı açıklamada, "İsrail devletinin kurulmasında sahip olduğumuz rolden dolayı gurur duyuyoruz ve kesinlikle deklarasyonun yüzüncü yılını gururla kutlayacağız." demişti.

Birleşik Krallık, 2 Kasım 1917'deki Balfour Deklarasyonu ile Filistin topraklarında bir İsrail "vatanı" oluşturulmasını öngören projeye açıktan destek veren ilk büyük devlet olmuştu.

Dönemin Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour, bu desteği siyonist kampanyanın önemli figürlerinden Lord Walter Rothschild'e yazdığı mektupla ilan etmişti. Deklarasyon, İsrail devletinin kurulmasına giden süreçte en önemli kilometre taşı olarak görülüyor.

Tarihe "Balfour Deklarasyonu" olarak geçen 67 kelimelik mektupta Filistin topraklarında İsrail "vatanı" oluşturulmasına verilen desteğin yanında bölgede mevcut halkın haklarına zarar gelmemesinin sağlanacağı da vadediliyordu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 20:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35