banner39

Putin AB'ye G. Kıbrıs üzerinden yüklendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Kıbrıs'taki ekonomik krizin batılı finans kurumlarının güvenilmez olduğunu gösterdiğini söyledi

Avrupa 06.04.2013, 18:29 06.04.2013, 18:31
Putin AB'ye G. Kıbrıs üzerinden yüklendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşanan mali krizin batılı finans kurumlarının güvenilmez ve mevduat açısından da yetersiz olduğunu gösterdiğini söyledi.

Almanya'ya 7-8 Nisan günlerinde gerçekleştireceği ziyaret öncesi Alman televizyonu ARD'ye özel açıklamada bulunan Putin, Kıbrıs krizinden bir çok Rusya vatandaşının zarar görmesine rağmen, AB'nin Rusya'yı çözüm sürecinde dışarıda tutmasına kızmadıklarını ifade etti. Putin, "Bundan memnun bile oldum. Böylece batılı finans kurumlarının güvenilmez olduğu ve mevduat açısından yetersiz durumları ortaya çıktı." dedi.

Birçok Rus mevduat sahibinin Rusya finans yapısını güvenilir bulmayarak Kıbrıs gibi alanlara gittiğini ifade eden Putin, 1998'de Rusya'da yaşananların mali sistem açısından endişe oluşturduğunu hatırlattı.

2000 sonrası ülkenin toparlandığını, 2008 krizinden Rusya'nın mali yapısını güçlendirerek çıktığını vurgulayan Rusya lideri, "Tek bir mali kurumun yıkılmasına izin vermedik. Bir kısım problemler oldu. Ama, mevduat sahiplerinin birikimlerine el konması yaşanmadı. Elbette, kriz sürecinde insanlar zor durumda kalıyor. Ancak biz bankacılık sistemimizi güçlendirdik ve yeniden yapılanması yönünde adımlar attık. Bunu çok dikkatli bir şekilde yaptık. İnsanımızın bu durumu bugün çok daha iyi anladığını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?