banner39

banner35

Putin ile May arasında ilk görüşme

İngiltere'nin yeni Başbakanı Theresa May temmuzda göreve gelmesinin ardından ilk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradı.

Avrupa 10.08.2016, 12:30 10.08.2016, 12:30
Putin ile May arasında ilk görüşme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin yeni Başbakanı Theresa May temmuzda göreve gelmesinin ardından ilk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradı. İki lider ilk doğrudan temasları olan telefon görüşmesinde 'en yakın zamanda' bir araya gelme konusunda anlaştı.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin ve May ülkeleri arasındaki hem politik hem de ekonomik ilişkilerin mevcut seviyesinden memnun olmadıklarını belirtip hava güvenliğinin sağlanması için ülkelerinin istihbarat servislerinin düzenli olarak iletişim kurmasının gerekliliği konusunda anlaşmaya vardı.

Downing Caddesi 10 Numara'dan bir sözcüye göre de iki lider, terörizmin hem İngiliz hem de Rus vatandaşları için bir tehdit olduğu ve hava güvenliği konusunda işbirliği yapmanın uluslararası terörle mücadele çabalarının önemli bir parçası olduğunda mutabakat sağladı.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, İngiliz başbakanlık sözcüsü "İngiltere ve Rusya arasındaki ilişkilerin önemini vurguladı ve belirli konulardaki fikir ayrılıklarına rağmen kendileri için önemli olan meselelerde açık ve dürüst bir biçimde iletişim kurabileceklerini umduğunu söyledi" dedi.

İngiliz sözcü, "Putin ve May gelecek ay Çin'de yapılacak G20 zirvesinde birbirlerini görmeyi umuyorlar" diye ekledi.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?