banner39

Putin'in 2024'ten sonra da iktidarda kalması yasalaştı

Rus parlamentosu, Başkan Vladimir Putin'in 2024'ten sonra iktidarda kalmasına izin veren anayasa değişikliklerini onayladı

Avrupa 11.03.2020, 12:05 11.03.2020, 15:05
Putin'in 2024'ten sonra da iktidarda kalması yasalaştı

Rus parlamentosu, Başkan Vladimir Putin'in 2024'ten sonra iktidarda kalmasına izin veren anayasa değişikliklerini onayladı.

383 milletvekilinin tasarıyı oyladığı ve 43 milletvekilinin çekimser kaldığı kaydedildi.

Rusya'nın alt meclisi Duma, nisan ayında vatandaşa sunulacak anayasa reformunu salı günü (dün) onayladı. Anayasa değişikliğine son anda dahil edilen bir madde, Vladimir Putin'in iki dönem başkanlık kısıtlamasını devre dışı bırakma imkanı veriyor. Buna göre Putin'in şimdiye kadarki yasama dönemleri geçersiz sayılacak. Putin böylece Rusya'yı 2036'ya kadar yönetebilir. Avrupa medyası durum karşısında şaşkın.

Böyle istikrar olmaz olsun

Moskova Radyosu Echo Moskvy'den Anton Orech'e göre Putin'le en az 16 yıl daha yola devam edilecek olması iç karartıcı bir durum:

“Artık gelecekten şüphem kalmadı, zira ülkemde işlerin daha iyi gitmeyeceğinden eminim. Bundan sonra işlerin sadece kötüye doğru gideceği kesin ama asıl mesele, ne kadar hızlı ve ne kadar kötüye gideceği. Rusya birkaç yıl içinde, aklî melekeleri zayıflamış yaşlı bir adam tarafından yönetilecek ve maiyetindekiler onun arkasından ülkeyi paramparça edecek. Bu kabus ancak bir ayaklanma ya da bir devrimle son bulur. ... 'Bıçağın kemiğe dayandığı, artık vaktimizin kalmadığı', istikrara ihtiyacımız olduğu, nehirden geçerken at değiştirilmeyeceği gibi söylemler hayatımızın ayrılmaz birer parçası olacak. Putin böyle davranarak sadece kendi yetkilerini uzatmakla kalmadı, ülkenin hükmünü de verdi.”

 Anayasanın ırzına geçildi

Rusya Devlet Başkanı Putin güç hırsını bir kez daha pişkinlikle doyuruyor, diyor Avusturya günlük gzetesi Der Standard:

“Putin'in siyasi kariyeri bir kez daha el değmemiş hale gelecek ve bundan önceki görev zamanları sayılmayacak. Bu manevrayı iffetli bir temiz sayfa olarak nitelendirmek mümkün değil. Aksine, bu gelişme mevcut anayasaya tecavüz edilmesi anlamına geliyor. Kremlin'in bu konudaki pişkinliği son derece şaşırtıcı. Ancak bu yeni bir yöntem de değil. 1994'ten bu yana Belarus'u yöneten Aleksander Lukaşenko da aynısını yapmış, anayasadaki tatsız kısıtlamaları kaldırmaya ve görev süresini sürekli tekrar uzatmaya çalışmıştı. O gün bugündür Lukaşenko, Batı dünyasında 'Avrupa'nın son diktatörü' sayılıyor. Şimdiyse Doğuda kendisine layık bir rakip çıkmış oldu.”

 Ebedi lider ülkenin canına ot tıkıyor

İsviçre'ni Zürih şehrinde çıkan Almanca gazete Neue Zürcher Zeitung, Rusya'nın bu şekilde kendi kendini yeni bir krize sürüklediğini söylüyor:

“Ülke yılbeyıl en iyi beyinlerini yitiriyor, zira yetenekli girişimciler, araştırmacılar ve sanatçılar potansiyellerini kendi ülkelerinde gerçekleştirme şansı göremiyorlar. Hukuki güvencenin yokluğunda ve ülkenin dışlanmasına sebep olan dışişleri politikasındaki maceralar nedeniyle ekonomi kağnı hızıyla ilerliyor. Putin ise şimdi diktatörlerin dört elle sarıldığı malum istikrar argümanını kullanıyor. Ama Putin'in garanti ettiği istikrar, daha çok mezarlıktaki sessizliği andırıyor.”

Ekonomi Putin dönemini noktalayabilir

Gazeteci İvan Yakovyna, vikipedia Novoye Vremya'daki yazısında, Putin'in bütün hilelerinin sonuç vermeyeceğini söylüyor:

“Rusya'da geçtiğimiz hafta sonu ağır bir ekonomik kriz başladı. Rus girişimcilerin hisse senetleri yüzde 20 değer kaybetti. Petrol fiyatı birkaç hafta içinde yarı yarıya (varil fiyatı 60 dolardan 30 dolara) düştü. Aynı anda dolar kuru yükseldi. ... Döviz satın almak isteyenler döviz bürolarının önünde uzun kuyruklara girdi. Bütçenin tutacağının garantisi yok artık, Rusya bu yüzden birikmiş döviz rezervlerine hızla el koymalı. Uluslararası yaptırımlar, petrol fiyatlarındaki düşüş, Koronavirüs salgını ve yetersiz bir yönetim Rus ekonomisinde gerçek bir fırtına başlattı. Şahsen ekonominin bu fırtınayı atlatabileceğinden kuşkuluyum.”

Kaynak: gazeta.ru, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?