banner15

Putin'in kafasındaki tilkiler

Putin düzensiz bir geçiş dönemini bekleyip risk almaktansa, önce harekete geçen taraf olmaya karar verdi.

Putin'in kafasındaki tilkiler

Vladimir Putin, anayasada reform yapılacağını açıkladı. Reformla Rus Parlamentosu'nun yetkileri artırılacak, şimdiye kadar danışmanlık işlevi olan Devlet Konseyi, anayasal bir organa dönüşecek. Putin'in açıklamasının hemen ardından hükümet, Başbakan Medvedev'in istifasını duyurdu. Yerineyse Federal Vergi Servisi Başkanı Mihail Mişustin getirildi. Gözlemciler değişimlerin anlamını çözmeye çalışıyor.

Polonya gazeleri Putin ile ilgili, "Makam önemli değil, Putin yine Putin'liğini yapacak" dedi.

Gazeta Wyborcza, Putin'in gelecekte ülkeyi hangi makamdan yöneteceğini merak ediyor:

“Başkan, anayasa reformuyla 'Devlet Konseyi'nin statüsünü' yükseltmek istiyor. Bu tuhaf danışma organının ve pek de açık olmayan yetkilerinin dile getirilmesi, önemli bir açıklama olabilir. Moskova'daki gözlemciler Putin'in 2024'ten sonra durumu kontrol eden, ulusun lideri olarak hangi makamda çalışmaya devam edeceğini uzun zamandır merak ediyor. ... Belki de o güne dek cömert yetkiler verdiği Devlet Konseyi'nin başına geçecek. Yoksa başbakan olarak daha iyi bir konumda olacağını düşünüyor ve hükümetin, Devlet Konseyi'nin ve parlamentonun 'iktidar devrinden' sonraki rollerini tanımlamakta bu yüzden mi tereddüt ediyor?”

Şahı emniyete almak için yapılan rok hamle


Muhalefetteki siyasetçilerden Dmitri Gudkov, Echo Moskvy'deki bir blog yazısında Putin'in, satrançta şahı emniyete almak için yapılan rok hamlelerine rağmen ipleri elinden bırakmadığını söylüyor:

“Hangi makamın zayıflatıldığını, hangi resmi kurumun güçlendirildiğini şimdi tartışmak anlamsız: Bunların hepsi Rus masallarında yer alan çok başlı ejderha Zmey Goriniç'in kafalarından biri; fakat ejderhanın tek bir vücudu, tek bir kuyruğu var. Putin düzensiz bir geçiş dönemini bekleyip risk almaktansa, önce harekete geçen taraf olmaya karar verdi. Seçimlerde fazla uğraşmamak için her şeyi kendine göre biçiyor. Böylece anayasayı pekala yasal sınırlar içinde delmek mümkün oluyor.”

Çarın daha 20-30 yılı var

Telegram.hr'a göre, Rusya otoriter bataklığa giderek daha da gömülüyor:

“Dünyada kimse için iyi bir haber değil. Özellikle de tek bir hamlede demokrasiden onlarca yıl uzaklaşıveren Rus vatandaşları için çok kötü bir haber. Otoriter rejimlerin en temel özelliği, kendi vatandaşından korkmak ve bundan doğan bir meşruiyet eksikliğidir. Görünen o ki, Vladimir Putin bu problemi en azından bir süreliğine çözmenin ve Rusya'yı kendisinin kalıcı ve mutlak gücüne teslim etmenin yolunu bulmuş. Putin şu anda 67 yaşında, yani 'çar' olarak üzücü bir 20-30 yıl boyunca iktidarda kalabilir.”

Demokratik yöntemlerle diktatörlük

Dagens Nyheter'e göre, Rusya'daki son olaylar hiç de beklenmedik değil:

“Hiç kimse Vladimir Putin'in kendisi istemeden iktidardan vazgeçmeyi düşündüğünü sanmasın. Demokrasinin diktatörlüğü yeneceğine ve oy pusulalarının silahlardan daha güçlü olduğuna inanmıştık. Şimdiyse diktatörler, iktidarlarını kaybetmemek için oy pusulalarına sarılıyor.”

Riskli manevralar

Farklı düşünen Alman Der Bund gazetesi, Rusya devlet başkanının ülkenin iç siyasi istikrarını tehlikeye attığına inanıyor:

“Başkana duyulan güven son yıllarda önemli ölçüde azalmış olmakla beraber hala yüksek sayılır ve devletin bel kemiğini oluşturuyor. Rus halkının başbakana ve hükümete olan güveninin düzeyi çok daha düşük, parlamentoyaysa Rusya'da hiç güven duyulmuyor. Üstelik Putin'in bu rol değişiminde kendine hangi rolü biçtiği sorusunun yanıtı da belirsiz. Dört yıl içinde güçlü bir başbakanlık koltuğunu devralmak istiyor olabilir mi? Bunu daha önce de yapmıştı. Ama halk bu hamleyi pek sevmemiş ve kitlesel gösteriler yapılmıştı. Putin aynı hatayı iki kez yapacak biri değil. Bu yüzden nöbet değişimi konusunda son sözü henüz söylememiş olabilir.”

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48