banner39

Putin Kırım ilhakının yıldönümünde konuştu

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım'ı ilhak etmelerinin yıldönümü münasebetiyle Kremlin Meydanı'nda bir konuşma yaptı

Avrupa 18.03.2015, 17:35 18.03.2015, 18:05
Putin Kırım ilhakının yıldönümünde konuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin yıldönümü münasebetiyle Kremlin Meydanı'nda toplanan kalabalığa hitap etti. 

Putin konuşmasında, "Biz Rusları ve Ukraynalıları tek bir halk olarak kabul ediyoruz, ben şimdi de bu fikirdeyim" dedi. Rusya'nın başkenti Moskova'nın merkezinde bulunan Kremlin Meydanı'nda Kırım'ın Rusya'ya tarafından ilhakının 1'inci yıldönümü nedeniyle bir miting ve konser düzenleniyor. Rusya lideri Putin'in de katıldığı etkinlikler için yaklaşık 90 bin kişi, Vasilyevskiy Spusk Caddesi'nde bir araya geldi.

Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını kutlamak amacıyla düzenlenen 'Biz Beraberiz' etkinliğinde ünlü sanatçılar ve Kırımlı politikacılar hazır bulunuyor.

Kırım'ı Rusya'ya bağlayan anlaşmanın birinci yılı nedeniyle yarımadanın sosyal ve ekonomik gelişimiyle ilgili bir toplantı düzenleyen Putin, "Geçiş sürecinin doğal zorlukları yanında dışarıdan gelen bazı girişimlerle de karşı karşıyayız. Bir dizi Batılı ülke, Kırım ve genel olarak Rusya'ya yaptırım uyguluyor. Ancak komşularımızın akıllıca davrandığını söyleyemem!" dedi.

"DÜNYANIN SONU DEĞİL"

Putin sözlerini, "Tüm bunlar dünyanın sonu anlamına gelmiyor. Yaptırımlar ölümcül değil, ancak bekleneceği gibi çalışmalarımıza belli bir zarar veriyorlar" diyerek sürdürdü. Rus lider ayrıca, bir yıl önce gösterdikleri cesaret için Kırımlılara teşekkür etti.

MOSKOVA'DA KALABALIK KUTLAMA

Kırım, bugünlerde yarımadanın Rusya ile birleşmesinin birinci yılınu kutluyor. Bu arada Moskova'da, Kremlin yakınlarındaki Vasilyevskiy Meydanı'nda da geniş bir kutlama gerçekleşiyor. Moskova yetkilileri meydanda 90 bin kişinin toplandığını aktarıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?