Putin maaşını yüzde 10 düşürdü

Rusya Devlet Başkanı Putin, kendisinin ve diğer bazı devlet yöneticilerinin maaşında yüzde 10 kesinti yaptı

Avrupa 06.03.2015, 12:19 06.03.2015, 14:21
Putin maaşını yüzde 10 düşürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisi ile ülkenin üst düzey yönetiminde yer alan başbakan, başsavcı ve Devlet Soruşturma Komitesi'nin başkanının aldığı maaş ve ikramiyeleri yüzde 10 düşürdü.

Devlet Başkanlığı'nın internet sitesinde verilen bilgiye göre, Putin ve diğer yöneticilerin aylık maaşı, aylık ve üç aylık ikramiyeleri geriye dönük olarak 1 Mart 2015 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 10 azaltıldı.

Vladimir Putin, 27 Şubat'ta bütçe harcamalarındaki kesinti nedeniyle Devlet Başkanlığı personelinin ücretlerini de yüzde 10 düşürdüğünü açıklamıştı.

Rusya'da milletvekili maaşlarının da azaltılması daha önce gündeme gelmişti. Rusya Meclisi'nin alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin, Duma'daki milletvekili ücretlerinin azaltılmasını istemiş, meclisin üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko da ücretlerin yüzde 10 kesilmesini teklif etmişti.

Rusya ekonomisi, düşen petrol fiyatları ve Ukrayna krizi nedeniyle Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların ardından yara almıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?