Putin, Rusya merkezli yeni dünya düzeni istiyor

Rus Devlet Başkanı Putin, Rusya merkezli yeni bir güç odağı oluşturmak istiyor. Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika liderleri ile Rusya'da yapılan görüşmede yeni bir dünya düzeninden bahsetti.

Putin, Rusya merkezli yeni dünya düzeni istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısa adı 'Brics' olan Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika liderleriyle Ufa'da düzenlenen zirve öncesi, bu ülkelerle daha sıkı işbirliği üzerinde anlaştı. Kreml sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın Hindistan'la serbest ticaret bölgesi oluşturmak, Güney Afrika'da da nükleer santraller kurmak istediğini bildirdi. Toplantı Moskova'nın güneydoğusunda yaklaşık 1300 km mesafedeki Ufa şehrinde yapılıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le yaptığı görüşmede dünyadaki ekonomik ve politik zorlukları bildiğini, ancak ortak gayret gösterilmesi halinde tüm problemlerin aşılabileceğini söyledi.

Putin, bugün başlayacak asıl zirve toplantısından önce, Brics grubu ülkelerinin liderleriyle ikili görüşmeler yaptı. Xi'den sonra Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ile görüşen Putin, toplu olarak yenilen akşam yemeğinden sonra dün akşam Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'le görüştü. Peskov, Putin'le Hindistan Başbakanı Modi ve Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma arasında güven dolu birer görüşme yapıldığını bildirdi.

IMF'YE ALTERNATİF BANKA KURULUYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergej Lavrov, bu ülkelerin biraraya gelerek ittifak kurmalarının, dünyadaki Uluslar arası politikalar ve yeni güç merkezlerinde, yeni bir 'çok merkezli' sistemin oluşmakta olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Grubun şu ana kadar kararlaştırdıkları çalışmalardan icraata geçilen ilk girişim, yeni bir geliştirme bankasının kurulması. Brics ülkelerinin yeni ortak bankası için kuruluş çalışmaları resmen başladı.

Merkezi Şangay'da bulunacak yeni banka öncelikle, Brics grubunun yeterince temsil edilmediği düşünülen IMF'ye ve Dünya Bankası'na karşı bir denge unsuru olarak görülüyor. Brics'le ittifaka giren Rusya, batıyla giderek artan gerginlik nedeniyle kendisine destek veren ülkelerin sayısını artırmayı hedefliyor. Rusya daha önce G8 adı verilen sanayileşmiş ülkeler zirvesinden çıkarılmış, son yapılan toplantı G7 zirvesi olarak adlandırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 10:46
banner53
YORUM EKLE

banner39