banner39

Putin ve Macron'un masasında İran ve Suriye var

Rus lider Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron yaptıkları görüşmede İran" ve Suriye meselelerini görüştü 

Avrupa 18.07.2019, 16:49
Putin ve Macron'un masasında İran ve Suriye var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İran Nükleer Anlaşması ve Suriye konularını görüştü.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, görüşmede ABD'nin İran Nükleer Anlaşması'ndan çıkmasından sonraki durum ele alındı. 

İki lider, İran'ın nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın Orta Doğu'nun güvenliği ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için önemli olduğunu vurguladı.

Eylem planının amacına uygun olarak ilgili bütün devletlerin çabalarını güçlendirmesi gerektiğinin altı çizildi.

- Suriye'deki durum görüşüldü

Kremlin'in açıklamasında görüşme esnasında Suriye meselesinin de ele alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Suriye'deki durum hakkında görüş alışverişinde bulunulurken, siyasi bir anlaşmaya varmanın ve silahlı çatışmaların sonuçlarının üstesinden gelmenin önemi vurgulandı."

 Açıklamada ayrıca, iki liderin, Ukrayna krizini de ele aldığı vurgulanarak Normandiya Formatı'nda ortak çalışmaları aktif hale getirmeye hazır oldukları aktarıldı.

banner53
Yorumlar (1)
Misafir 2 yıl önce
Taraf olan herkes biliyor ki ; Rusya, İran ve Türkiye .... Suriye, şu an için tam bir karabatak. uzun yıllar
mücadelesinin geçeceği ülke. Bu üç ülke özellikle Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması gerektiğinde hemfikir. ABD, Batı, İsrail ..... Şu an için Kah Irak'ın kuzeyinde kah Suriye'nin kuzeyinde çeşitli örgütler vasıtasıyle çok aktifler. UYDU bir devletçik kurdurmak için var güçleriyle kah silahlı kah
siyasi ataklardalar. ( Afrin'e girilipte kilometrelerce beton tünelleri görünce olayın vahametini herkesim anladı.Her daim uyanık olmamız lazım.)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü