banner39

Putin'den ABD'ye küresel liderlik dersi...

Ukrayna krizinin sorumluluğunu ABD ve Avrupa'nın diyalogu bırakarak, kendilerini dinlememesinde bulan Rusya Devlet Başkanı, biten soğuk savaşın yine başlayacağı mesajını verdi. Putin, Taliban ve El Kaide için de Batı'yı suçladı

Avrupa 25.10.2014, 13:35 25.10.2014, 16:38
Putin'den ABD'ye küresel liderlik dersi...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki krizden ABD ve Avrupa'nın sorumlu olduğunu söyledi, doğalgaz seykiyatında ise Avrupa'ya karşı tüm sorumluluklarını yerine getireceklerini duyurdu.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 11. Valday Zirvesi “Dünya Düzeni: Yeni Kurallar ya da Kuralsız bir Oyun” temalı oturumlarla devam ediyor. Zirvede konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ni Ukrayna krizindeki tutumlarından dolayı eleştirdi:

“Kimse bizi dinlemek, bizimle konuşmak istemedi. AB ve ABD bize ‘bu senin işin değil’ dedi. Kompleks ve medeni bir diyalog yerine bu kadarlık bir konuşma oldu aramızda. Ülkeyi darbeye ve kaosa sürüklediler. Ekonomi ve sosyal yapı tahrip edildi. İç savaşa çok sayıda kurban verildi.”

İşte Putin'in, ABD'yi görmemiş olarak nitelediği ve dünyanın tek lideri sen değilsin mesajını verdiği şeklinde yorumlanan konuşmasından önemli satırbaşları:

"Bugünün tartışması şu tema üzerine kuruldu; Yeni Kurallar veya Kuralsız bir oyun. Bence bu formül, bugün geldiğimiz tarihi dönüm noktasını tam olarak tarif ediyor.

Üzülerek söylüyorum ki, bugünkü küresel sistem ve bölgesel güvenlik bize çalkantılardan koruma garantisi veremiyor. Sistem ciddi ölçüde zayıfladı, bozuldu ve parçalandı. Ayrıca uluslararası ve bölgesel faaliyet gösteren siyasi, ekonomik, ve kültürel işbirliği kuruluşları da zor zamanlar geçiriyor.

Evet, bugünkü dünya düzenini temin eden mekanizmalar bugünden çok önce oluşturuldu, bu 2. Dünya Savaşı'nı ve sonrasını kapsayan bir süreçti. Şimdi sistemin yeniden oluşturulması ve sadece güç dengesini ve kazananın hakkını koruyan yapısının değiştirilmesi gerek, aslında bu sistemin "kurucu babalarının" birbirilerine saygıları vardı, onlar diğerlerini ezmeye değil anlaşma yapmaya çalışıyorlardı.

SOĞUK SAVAŞ SONA ERDİ AMA...

Soğuk Savaş sona erdi, fakat o herhangi bir barış anlaşması ya da var olan kurallara dayanan veya yeni kurallar ve standartları oluşturan şeffaf anlaşmalar yapılarak sona ermedi. Bu, soğuk savaşın galibi olarak söylenenlerin dünyayı kendi ihtiyaç ve bakış açılarına göre yeniden şekillendirmeye çalışmaları sonucunu doğurdu. Eğer varolan uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuk, kontrol-denge sistemi bu amaca hizmet ediyorsa, bu sistemin kıymeti kalmamıştır, vadesi dolmuştur ve acilen lağvedilmesi gerekmektedir.

SONRADAN GÖRME BENZETMESİ

Benzetme konusunda affınıza sığınıyorum ancak, dünya liderliğindeki ve bağışlarda var olan bu durum piyangodan para kazanmış sonradan görmelerin davranışına benziyor. Varlıklar adilce kullanmak yerine bence sadece gösteriş yapıyorlar.

Hadi kendimize soralım, bu durumdan ne kadar memnunuz, rahat mıyız, bu dünyada yaşamaktan dolayı mutlu muyuz ve bu ne kadar adil ve mantıklı geliyor? Sanırım endişelenmek, tartışmak ve rahatsız edici sorular sormak için bazı nedenlerimiz var. Belki ABD'nin kabul gören konumu, onların liderlik yapma şekilleri hepimizi kutsuyordur ve onların dünya genelinde müdahil oldukları olaylar çözüme kavuşuyordur, ilerleme, refah, demokrasi ve gelişme sağlanıyordur ve belki de arkamıza yaslanıp bunun tadını çıkarmalıyızdır!

TERÖRE KARŞI ABD VE BATI İLE BERABER MÜCADELE ETMELİYİZ

Mesele bu değil, kesinlikle değil. ABD ve Avrupalı liderlerle konuştuğum zaman, onlara sürekli terörizme karşı küresel ölçekte birlikte mücadele etmemiz gerektiğini söylüyorum. Biz kendimizden ödün verip bu tehlikeyi kabul edemeyiz ve bunları çifte standartlar oluşturarak birbirinden ayıramayız. Muhataplarımızla anlaşmaya vardık ancak kısa bir süre sonra başladığımız yere geri döndük. İlk olarak Irak'ta askeri operasyon vardı, ardından Libya'da -ki Libya'nın bölünmesine sebep oldu. Neden Libya bu durumda? bugün Libya bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir ülke ve "teröristler" için eğitim alanı haline geldi."

Putin ayrıca, Rusya’nın komşularının egemenliğini ihlal ederek yeniden bir imparatorluğa dönüşmeye çalıştığına dair iddiaları da yalanladı. Rusya devlet başkanı, uluslararası ekonomik ilişkilerin yaptırım aracı olarak kullanılmasına da tepki gösterdi.

Putin gaz sevkiyatı konusunda da , "Rusya hiçbir zaman kriz nedeni olmayacak. Avrupa'ya gaz sevkitatında tüm sorumluluklarımızı dikkatli ve zamanında yerine getireceğiz" ifadesini kullandı. Önümüzdeki hafta Brüksel'de düzenlenecek Rusya-Avrupa Birliği-Ukrayna gaz müzakerelerinden olumlu bir netice çıkmasını umut ettiğini de belirten Putin, "Eğer böyle olursa hiçbir sorun yok ve olamaz ama anlaşma sağlanamazsa bizim transit borularımızdan izinsiz gaz kullanımı riski söz konusu olur, bunun neticesinde de kriz çıkabilir ki biz bunu hiç istemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında Ukrayna'da yaşanan gelişmelere değinen Putin, şu anda en önemli konunun Ukrayna'da savaşın tam olarak durdurulması olduğunu kaydetti.

RUSYA'YA UYGULANAN YAPTIRIMLAR

Putin, ABD'nin Rusya'ya yaptırım uygulayarak, "bindiği dalı kestiğini" söyledi. ABD'nin refahının büyük ölçüde ona güvenen yatırımcıya, yabancı dolar milyarderlerine ve Amerikan tahvillerine bağlı olduğunu anlatan Putin, bu güvenin açıkça sarsıldığını ileri sürdü. Putin, birçok ülkenin dolardan kaçarak, alternatif para birimleri arayışına girdiğini savundu.

Batı'nın kendi eliyle oluşturduğu riskleri oradan kaldırmak için her seferinde daha fazla bedel ödediğine vurgu yapan Putin, "Zamanında onlar Afganistan'da Sovyetler Birliği ile soğuk savaşta aşırı grupları desteklediler, bu gruplar El-kaide ve Taliban çıktı" diye konuştu.

Putin, son yaşanan gelişmelere baktığında, Batı'nın kendi yanlış politikasının bedelini ödediği izlenimine kapıldığı ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?