Putin'den Atina'ya 'boru hattı' ziyareti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Atina'ya gidiyor. Moskova'nın çalışma ziyareti olarak nitelendirdiği ziyarette, önemli enerji işbirliği anlaşmaları imzalanması öngörülüyor.

Putin'den Atina'ya 'boru hattı' ziyareti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'ı Rus işadamlarından oluşan bir heyetle ziyaret edecek. Kremlin'in 'çalışma ziyareti' olarak değerlendirdiği ziyarette çok önemli enerji işbirliği anlaşmaları imzalanması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan analistler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yunanistan ziyareti Rusya’nın Doğu Akdeniz bölgesine yönelik jeopolitik ilgisine ve Yunanistan’a önemli yatırımlar yapma niyetinde olduğunu belirtiyor.

Rus kaynaklarının haberlerine göre, Putin ile birlikte önemli Rus işadamlarından oluşan bir heyet de ziyarete katılıyor. Bu isimler arasında Gazprom’un Başkanı Alexey Miller ve Rus Demiryolları Şirketi Başkanı Oleg Belozerov gibi isimler de yer alıyor.

27 Mayıs’ta Başbakan Aleksis Tsipras ile görüşmesi beklenen Vladimir Putin’e aynı gün Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos resmi törenle yemek verecek.

BORU HATLARI KONUSU ÖN PLANDA

Ziyaretin ekonomi ayağında ise ağırlık enerji sektörüne verilecek. 24 Mayıs’ta, Putin’in Atina ziyareti öncesinde Rus doğalgazını Bulgaristan, Yunanistan ve İtalya üzerinden Avrupa’ya aktarmayı öngören alternatif boru hattı projesini ele almak üzere Rusya­Yunanistan­ İtalya çalışma grubunun üçüncü toplantısı yapılacak.

Elde edinilen bilgilere göre Bulgaristan’ın toplantıya katılmaması bekleniyor. Bulgar hükümetinin ilgili projeyle ilgili büyük baskılara maruz kaldığı belirtilirken, bu durum da projeyi riske sokuyor.

Bunun yanı sıra Ruslar Yunanistan Elektrik Kurumu’na (DEİ) yatırım yapma konusuyla da yakından ilgileniyor. Belozerov’un Atina’ya gelecek olması ise Yunanistan Demiryolları (TRENOSE) özelleştirmesiyle de Rusların yakından ilgilendiğine işaret ediyor.

Son olarak, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına rağmen masaya ticari ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik önerilerin de sunulması beklenirken, turizm alanında ikili ilişkilerin kuvvetlendirilmesi konusunun da görüşülmesi bekleniyor

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35