banner39

Putin'den Kiril'e madalya

Putin,Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril'in doğum gününde kendisine vatana hizmet madalyası verdi

Avrupa 21.11.2016, 12:48 21.11.2016, 12:48
Putin'den Kiril'e madalya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya 1 televizyon kanalında yayınlanan Patrik adlı filmin galasında yaptığı konuşmada, “Ortodoksluk Rus ruhunun ayrılmaz bir parçasıdır" dedi.

Film Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril'in 70. yaşgünü dolayısıyla yayınlandı. Filmin yayınlanmasından kısa süre önce Kiril, dinin siyasete karıştırılmaması gerektiğini beyan etmişti.

TASS haber ajansına göre, Putin “Ortodoksluk ve Rusya birbirinin ayrılmazıdır. Ülkemiz tarihinde Hıristiyanlık, halkımızın yaşamında çok önemli bir rol oynamıştır. Bizim ahlaki değerlerimizin temelinde Hıristiyan Ortodoksluğun değerleri vardır” dedi.

Putin, Patrik Kiril ile her zaman aynı fikri paylaşmadığını, ancak Rus Ortodoks Kilisesi liderinin “akıllı ve her zaman yeni görüşler bildiren birisi” olduğunu da sözlerine ekledi.

Doğum gününden dolayı Kiril'e bir tebrik mektubu gönderen Putin " Rus Ortadoks Kilisesinin kendi idealleri tutarlı ve sağlam savunduğunu ve Rusya'nın eşsiz tarihi, kültürel ve manevi mirasının korunması, toplumda aile ve genç neslin eğitimi için çabalaması gerektiğini” belirtti.

Rusya devlet başkanı, Moskova ve tüm Rusya Patriği Kiril’i 70'nci yaşgününde “Vatana hizmet 1. derece” madalyası ile ödüllendirdi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?