banner39

Putin'den 'visa card' resti

Rusya devlet başkanı Putin, batı kaynaklı ödeme sistemleri olan Visa ve Mastercard'ın yerine kendilerine ait bir ödeme sistemi kurmak istediklerini açıkladı

Avrupa 25.04.2014, 14:31 25.04.2014, 16:43
Putin'den 'visa card' resti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'nın yaptırım hamlelerine karşılık olarak, ekonomik alanda yeni bir adım atma hazırlığında olduklarını açıkladı. Putin, batı kaynaklı uluslararası ödeme sistemleri olan Visa ve Mastercard'ın Rusya pazarındaki payını küçültüp yerine, kendilerine ait bir ödeme sistemi kurmak istediklerini dile getirdi.

Putin, ilgili firmaları yasaklamayı veya cezalandırmayı düşünmediklerini sadece, kendi sistemlerini kurmak istediklerini söyledi. Putin, bu firmaların siyasi etki ve bakılara açık oldukları için şüpheli olduklarını, eğer bu baskılarla hareket ederlerse büyük bir hata yapmış olacaklarını da ifade etti.

Rusya'daki online ödeme pazarının yüzde 90'ı Visa ve Mastercard firmaları tarafından domine ediliyor. Putin, bu firmaların Rusya pazarınd bu derece büyük bir paya sahip olmasının Rusya için bir tehdit olabileceğini söyledi.

Putin, Çin ve Japonya'nın kendi ödeme sistemlerinin olduğunu, Rusya'nın ise başkasına ait ödeme sistemini kullanmasının doğru olmadığını söyledi.

YAPTIRIMLARIN ETKİSİ KALICI OLMAZ

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna meselesinden dolayı batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara da değindi. Putin, yaptırım kararlarının siyasi nedenlerle alındığını ve ülkesini etkileyecek derecede büyük olmadığını söyledi.

Putin, "Yaptırımlar bizim için çok ağır şeyler değil ancak iyi şeyler oldukları da söylenemez. Bunların hepsi siyasi nedenlerle alınmış kararlar. Hepsini gayet iyi biliyoruz. Biz her durumda küresel politikalar ve ekonomiyi takip ediyoruz ve modern dünyada hiçbir yaptırımın ekonomik etkisinin uzun sürmediğini görüyoruz. Artık sadece siyasi bir anlam ifade ediyorlar. Biz Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeyiz. Onun bütün kurallarına uyuyoruz, bu örgütle birlikte istediklerimizi gerçekleştirecek kabiliyete sahibiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?