banner15

Putin'in damadı en genç Rus milyarder

Putin'in 34 yaşındaki damadı Kiril Şamalov, en genç Rus milyarder sıralamasında birinci oldu

Putin'in damadı en genç Rus milyarder

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes’in hazırladığı Rusya’nın en zengin işadamları sıralamasına, Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin’in damadı olan 34 yaşındaki Kiril Şamalov, Rusya’nın en genç milyarderi olarak listeye dahil oldu.

Forbes dergisinin bu yıl on üçüncüsünü hazırladığı "En Zengin 200 Rus" listesinde Şamalov 1,2 milyar dolarlık servetiyle 64. sırada yer aldı. Milyarderlerin listesine bu sene ilk kez giren Şamalov dünya zenginleri sıralamasında ise 1476. sırada yer alıyor.

Elül ayında Kiril Şamalov, Putin’in yakın dostu olan Genadiy Timçenko’dan gaz ve petrokimya şirketi Sibur’un hisselerinin yüzde 17’sini satın aldı. Şu an Şamalov holdingin yüzde 21,3’üne sahip Leonid Mihelson’dan sonra Sibur’un ikinci ortağı.

Doğalgaz şirketi Novatek ile gaz ve petrokimya şirketi Sibur'un büyük ortaklarından Leonid Mihelson, 14,4 milyar dolarlık servetiyle “En Zengin 200 Rus” listesinde birinci sırada yer alıyor. Sibur Holding, Rusya ve Doğu Avrupa'nın en büyük petro kimya şirketi.

Putin'in ve yakın çevresinin serveti, yakın zamanda Panama Skandalı nedeniyle bir kere daha gündeme gelmişti. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Panama’da bulunan Mossack Foncesca isimli hukuk bürosunun belgelerini inceledikten sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın arkadaşlarının kara para akladığı sonucuna varmıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 12:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48