banner39

Putin'in tarihsel dostu: Yunanistan

Putin, Moskova'ya gelen Yunan mevkidaşı için "Yunanistan bizim tarihi dostumuz" dedi

Avrupa 16.01.2016, 11:27 16.01.2016, 12:09
Putin'in tarihsel dostu: Yunanistan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un Moskova’da görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Yunanistan’ın dostu olduğunu ve iki ülkeyi tarihî dostluk bağlarının birleştirdiğini” söyledi.

“Yunanistan, bütün dünyanın karşı karşıya kaldığı büyük zorluklarla mücadelede Rus devletinin ve halkının katkısının belirleyici olduğunu düşünüyor” ifadelerini kullanan Pavlopulos “Bu zorluk ve tahrikler sadece ekonomiyle ilgili değil, insan ve demokrasiyle de ilgili” dedi.

Prokopis Pavlopulos “Rusya ve AB arasındaki farkların kurumsal süreç çerçevesinde en kısa zamanda çözüleceğini” vurguladı. Rusya’ya yaptığı ziyaretle “2016 Yunanistan-Rusya yılının” açılışını gerçekleştirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Rus lider Putin’i yıl içerisinde Yunanistan’ı ziyaret etmeye davet etti.

"YUNANİSTAN DOST ÜLKE"

Rus lider Putin ise Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken “Yunanistan-Rusya yılı çerçevesinde iki ülkede toplam 37 etkinliğin yapılacağını” kaydetti. Yunanistan’ın “dost bir ülke” olduğunu kaydeden Putin “Rusya ile Yunanistan arasındaki dostluğun tarihî bağlara dayandığını” belirtti.

Son olarak Suriye’deki savaşın sona ermesini temenni eden Pavlopulos “bölgede barışın hakim olmasını, insanlık suçu işleyen IŞİD’in terör saldırılarına karşı insanların korunmasını” diledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?