banner39

Radikal Alman Hristiyanlar çocuklarını yurtdışına kaçırdı

Almanya'da '12 Kabile' isimli tarikatın, polis tarafından alınmasından korktukları için bazı çocukları Çek Cumhuriyeti'ne kaçırdıkları bildirildi.

Avrupa 16.09.2013, 12:35 16.09.2013, 12:35
Radikal Alman Hristiyanlar çocuklarını yurtdışına kaçırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Daha önce 40 çocuğu ellerinden alınarak 'Gençlik Dairesi'ne verilen ailelerin bağlı bulundukları '12 Kabile' isimli Hristiyan tarikatın bilinmeyen daha başka yerlerinin de bulunduğu ortaya çıktı. Haftalık 'Spiegel' dergisinin verdiği haberde, Bavyera Eyaletindeki Klosterzimmer ve Wörnitz köylerinin dışında, tarikata bağlı bazı ailelerin Sachsen-Anhalt Eyaletinde de yaşadıkları bildirildi. Komşularından ve eski tarikat üyelerinden alınan bilgiye göre bu aileler yaklaşık 10 kadar çocuğu geçtiğimiz günlerde Dolchau isimli köyden yurtdışına kaçırmışlar. Yaşları 7 ile 16 arasındaki çocuklar Çek Cumhuriyetinde tarikata ait bir çiftliğe götürülmüş.

İki hafta önce Klosterzimmer ve Wörnitz köylerindeki polis operasyonlarından sonra '12 Kabile' tarikatı üyelerinin çocuklara ceza olarak dayak attıkları ortaya çıkmıştı. Şimdi Başsavcılık tarafından bu tarikat hakkında inceleme başlatıldı.

Televizyon muhabirliği yapan Wolfram Kuhnigk, tarikata sızarak aralıklarla iki hafta boyunca Klosterzimmer'deki bir binada çocuklara yapılan muameleleri video kamera ile kaydetmiş. Görüntülerde 'ceza odası' adı verilen bodrum katındaki odalardan birinde bir kadının çocukların arkalarına bir sopa ile vurduğu, kız ve erkek çocukların ağladığı görülüyor. Bu görüntülerin tesbitine kadar polisin elinde hiçbir delil bulunmadığından müdahale yapılamıyordu.

'12 Kabile' tarikatı önce ABD'de kurulmuş. 15 yıldan beri bu tarikata bağlı bazı aileler Almanya'nın Bavyera Eyaletinde yaşıyor. Dış dünyaya kapalı olarak yaşayan tarikat üyeleri burada sebze ve tahıl yetiştiriyorlar. Hayvan üreticiliği de yapan radikal Hristiyanlar kendi elektriklerini de kendileri üretiyor.

Çocuklarını özellikle 'cinsel eğitim ders'lerinden dolayı devlet okullarına göndermek istemeyen Hristiyan tarikatla Alman yetkililer arasında yaklaşık 7 yıl önce de bir problem çıkmıştı. Tarikat tarafından açılan özel okula önce resmi izin verildiği halde, daha sonra yeterince öğretmen bulunmadığı gerekçesiyle verilen izin bu yıl 31 Temmuz'da geri alındı. Hristiyan tarikat tarafından yeniden okula izin verilmesi için başvuru yapıldı. Ancak okula gidecek çocukların çoğu tarikata bağlı ailelerden polis zoruyla alınarak Gençlik Dairesi tarafından başka ailelere verildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?