banner39

Rajoy ve Monti ekonomik krizi görüştü

İspanya Başbakanı Rajoy, ''Kriz sadece bizi değil, Avrupa projesini de etkiliyor'' -İtalya Başbakanı Monti: ''Farklı ileri adımlar var, hiçbir geri adım yok'' dedi.

Avrupa 02.08.2012, 20:38 02.08.2012, 20:38
Rajoy ve Monti ekonomik krizi görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avro Bölgesi'nde ciddi finans krizi yaşayan İspanya ve İtalya'nın başbakanları Madrid'de bir araya geldi.

Başbakanlık Konutu'nda (Moncloa) gerçekleşen ve yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrasında İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve İtalya Başbakanı Mario Monti, ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin bugünkü açıklamaları, her iki başbakana yöneltilen soruların temelini oluşturdu. Draghi'nin açıklamalarına, Rajoy ''Çok olumlu buldum. Bizim de sürekli vurguladığımız gibi avronun geri dönüşünün olmadığını söyledi'' dedi.

Monti de ''Draghi'nin sözlerinde geri adım görmüyorum, devamlılık görüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

İtalya ve İspanya başbakanlarına ısrarla Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan yardım isteyip istemeyecekleri soruldu. Monti, ''Bunun yapıp yapmayacağımızı görmek için çalışmamız gerekiyor'' karşılığını verdi Rajoy ise cevap vermekten kaçındı.

''Kriz sadece bizi değil, Avrupa projesini de etkiliyor'' diyen Rajoy, ''Kemer sıkma politikalarının, vatandaşları büyük bir gayret göstermeye zorladığının farkındayız ama bu krizden güçlenerek çıkmamız için tek yol bu'' dedi.

Ekonomik büyümenin yeniden sağlanması ve istihdam yaratılması için ''kurumsal reformlar yapmaya devam edeceklerini'' kaydeden Rajoy, ''Avrupa siyasi bir projedir. Ve şu anda çok önemli bir dönemden geçmektedir. Avrupa'yı bu durumdan iyi bir şekilde çıkarmak ve ileriye götürmek için cesur olmalıyız'' diye konuştu. İspanya Başbakanı önceliklerinin kamu açığını düşürmek, kurumsal reformlar yapmak, rekabetçilik, finansman ve likitideyi iyileştirmek olduğunu söyledi.

İtalya Başbakanı Monti ise bu hafta içinde Avrupa'daki bazı ülkelere yaptığı ziyaretler sonrasında ''Farklı ileri adımlar var, hiçbir geri adım yok. Bu görüşmeler, diyaloğun ne kadar önemli olduğunu gösterdi ve daha fazla güvenli olmamı sağladı'' kanaatine vardığını ifade etti. Monti, İtalya'nın kamu finans bilançosunun Avrupa'nın en sağlam bilançolarından biri olduğunu da savundu.

Öte yandan Monti ve Rajoy'un görüşmeleriyle ilgili yayınlanan ortak yazılı açıklamada, ''Avrupa'daki diğer ortaklarıyla birlikte İtalya ve İspanya, Avro Bölgesi'ndeki istikrarı ve bütünlüğü korumakta kararlıdır ve bunun için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır'' denildi.

Son AB Konseyi toplantısında üzerinde anlaşılan konuların en kısa zamanda uygulamaya geçmesi gerektiğini vurgulayan iki başbakan, ''ekonomik büyüme ve istihdamın sağlanması için diğer Avrupalı ortaklarıyla çalışacaklarını'' ifade etti.
    
    

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?