banner15

Rakka yenilgisi ve Avrupa'ya geri dönen DEAŞ üyeleri

Suriye'de DEAŞ'a katıldıktan sonra geri dönen İngiliz gençlerin tutuklanmalarının değil rehabilite edilmelerinin gerektiği belirtildi

Rakka yenilgisi ve Avrupa'ya geri dönen DEAŞ üyeleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

'Suriye'de DEAŞ (IŞİD) için savaşmaya giden 'duygusal genç İngilizlerin'  hapisten ziyade rehabilite edilerek topluma yeniden katılmalarına izin verilmelidir' fikri İngiltere siyasileri arasında konuşulmaya başlandı.

Birleşik Krallık'ta terör yasalarının bağımsız incelenmesi kuruluna atanan avukat Max Hill, radikalleşen gençlerin toplumla yeniden bütünleşmelerine yardımcı olmanın hayati önem taşıdığını söyledi

DEAŞ gibi terörist grubun desteklenmesi, İngiltere'de ceza gerektiren bir suç olma vasfını koruyor ancak Irak ve Suriye'den dönen binlerce kişinin suçlanmadığı ortaya çıktı. 

Max Hill'e göre DEAŞ için savaştıktan sonra İngiltere'ye dönen 'saf' gençlerin savcılık yerine yaptıkları hata ile yüzleşmesine izin verilmelidir.

Max Hill, Irak ve Suriye'deki acımasız terör grubuna girdikten sonra yüzlerce İngilizin eve geri gelmesinin ardından, ülkenin genç erkeklerinin "nesillerini kaybetmemek" için suçlamada bulunulmadığını söyledi.

Resmi rakamlara göre, Ortadoğu'da DEAŞ'a katılan yaklaşık 850 İngiliz vatandaşının yarısı geri döndü.

RAKKA'NIN DÜŞMESİNİN ARDINDAN AVRUPA'YA GERİ DÖNECEK DEAŞ ÜYELERİ...

Terörle mücadele yasasının bağımsız incelenmesini takip eden Hill, BBC habere şunları söyledi: "Yetkililer DEAŞ ile birlikte savaşmaktan geri dönen gençleri inceledi ve onların toplumla yeniden bütünleşmeye ihtiyaçları olduğuna karar verdik. Bu gençlerin Irak ve Suriye'de DEAŞ saflarında savaşmak için gittikleri seyahatten dolayı bir kuşağı kaybedeceklerini ifade etti.

Bu haftanın başlarında MI5 başkanı İngiltere'nin 34 yıllık kariyeri boyunca en büyük terör tehdidi ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Hill'in açıklaması AB Güvenlik Komiseri Julian King'in Rakka'nın düşüşünden sonra 8.000 kadar yabancı savaşçının Avrupa'ya geri gelebileceğini söylemesinden bir gün sonra geldi.

TOM WİLSON'DAN SERT TEPKİ

Düşünce kuruluşu The Henry Jackson Society'den Tom Wilson, "Tabii ki bu geri dönen DEAŞ savaşçıları son derece ciddi bir tehlike teşkil ediyor. Bu kişiler sadece bir terörist örgüte üye olmayı seçmekle kalmayıp, birçok durumda vahşetin idamesinden sorumlu olacak kişilerdir ... Bu insanları adalete teslim etmek için çok açık bir ahlaki görev vardır. İngiliz toplumuna basitçe yeniden bütünleşebileceklerini iddia etmek, cihad ideolojisine korkunç derecede basit bir yanlış anlama getirmekle kalmıyor, aynı zamanda İngiliz toplumundaki herkesin refahını da göz ardı ediyor." dedi

Buckingham Üniversitesi'nden Profesör Anthony Glees, Hill'in yorumlarını 'rahatsız edici' olarak tanımladı ve "DEAŞ için savaşmaya giden her kişi potansiyel olarak bir cihatçıdır. Başka türlü inanmak tamamen saflıktır." dedi 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 09:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35