Rakka'yı ABD ve Rusya vurmaya devam ediyor

Rakka'ya saldırılar şiddetlendi. PYD-ABD ve Esad-Rusya birlikleri şehri dört bir yandan vuruyor. Suriyeli muhalifler IŞİD'in eline geçirdiği şehrin bedelini bölge halkının ödediğini söylüyor.

Rakka'yı ABD ve Rusya vurmaya devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PYD-ABD ittifakından sonra Rusya ve Esed Rakka’ya saldırı başlattı. Riva el Hak Tugayı Komutanı Ebu Zeynep, “Rakka Esed’in elinden muhaliflerin aldığı ilk en büyük yerleşim birimiydi. 2014 yılında IŞİD, hile yolu ile büyük bir katliam gerçekleştirerek, şehri işgal etti. Şu an Rusya ve ABD Rakka’ya bedel ödetiyor” dedi.

Yenisafak'in haberine göre, 2011 yılında başlayan Suriye direnişi ile birlikte Beşşar Esed rejimine karşı savaşan muhaliflerin 2013 Mart ayında ele geçirdiği ilk il olma özelliği taşıyan Rakka'ya, PYD-ABD ittifakından sonra Rus-Esed işbirliğiyle saldırı başlatıldı. 2013 yılında Rakka'yı ele geçiren güçler arasında bulunan Riva el Hak Tugayı Komutanı Ebu Zeynep, “Rakka, Esed'in elinden muhaliflerin aldığı ilk en büyük yerleşim birimiydi. 2014 yılında IŞİD hile yolu ile büyük bir katliam gerçekleştirerek şehri işgal etti. Şu an Rusya ve ABD, Rakka'ya bedel ödetiyor. Şehir iyice harebeye dönmeden öfkeleri dinmeyecek” dedi.

SURİYELİ MUHALİFLERDEN MECLİS ATAĞI

Halep Yerel Meclisi öncülüğünde toplanan 8 ilçe temsilcisi, yerel meclisi teşkil ederek, başkan seçimi gerçekleştirdi. Munbiç, Ayn el Arap (Kobani), Azez, Sifira, Çobanbey, Al Bab, Mera ve Afrin ilçe yerel yönetimlerinin oluşturulduğu toplantı, Gaziantep'te yapıldı. Bir araya gelen heyet IŞİD, Esed ve YPG işgali altında bulunan bölgelere yönelik sürgünde oluşturulan meclislerle bu beldelere dönük durum değerlendirmesi yaptı. Konuyla ilgili Yeni Şafak'ın konuştuğu Suriye Türkmen Yüksek Konseyi Başkanı Samir Alo, “Bugün yaşanan zor şartlar, bir gün mutlaka sona erecek. Biz vatanımızdan, ilçemizden vazgeçmediğimizi göstermek için bir araya geldik. Burada geleceğe dönük kararlar alarak teröre ve işgale teslim olmadığımızı dünyaya göstermek istedik” dedi.

BU BİR KARARLILIK HAMLESİ

Halen çatışmaların bütün hızıyla sürdüğü Munbiç, Azez, Sifira başta olmak üzere PYD'nin işgal ettiği Afrin ve Ayn el Arap'tan da temsilcilerin katıldığı sürgünde meclis toplantısı Halep Yerel Yönetim Meclisi tarafından organize edildi. Halep Yerel Yönetim Meclis Başkanı Brete Hacı Hasan, tüm bölgelerde isimleri kendi beldelerine dönük kararları almak adına gerçekleştirilen toplantının işgale ve teröre karşı kararlılık hamlesi olduğunu ifade etti. Hacı Hasan, Halep'e bağlı PYD'nin tek taraflı kanton ilan ettiği, Ayn el Arap ve Afrin ilçelerinden de temsilcilerin yerel meclis oluşumuna destek verdiğini, bu işbirliğinin Suriye halkının etnik farklılıklara rağmen bir arada yaşama iradesini gösterdiğini kaydetti.

SURİYE ORDUSU RAKKA SINIRLARINA GİRDİ

Suriye ordusunun Rusya’nın hava saldırılarıyla verdiği destekle IŞİD’in ‘kalesi’ olarak görülen Rakka’nın vilayet sınırlarına girdiği belirtildi.

Russia Today'in (RT) El-Masdar News’e dayandırdığı habere göre, Suriye ordusu Hama ve Rakka vilayetlerinin sınırındaki Zakiye yolunu IŞİD’den geri aldı. Ordu, iki gün içinde Rakka’ya giden 35 kilometre genişliğindeki bir alanı da ele geçirdi.

Reuters haber ajansı da Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ni kaynak gösterdiği haberinde Suriye ordusunun Rusya’nın havadan destek verdiği bir operasyon sonucu Rakka vilayetinin sınırını geçtiğini aktardı.

Daha önce Lübnan’da yayımlanan El Ahbar gazetesi Suriye ordusunun Rakka'ya 'gelecek haftalarda' varması beklenmese de kentin 50 kilometre batısındaki Tabka'ya ulaşmasının planlandığını yazmıştı.

Rusya'nın BM Cenevre Ofisi'ndeki elçisi Aleksey Borodavkin, nisan ayında verdiği bir demeçte, Rakka'nın Suriye ordusunun hedefinde olduğunu, Rus savaş uçaklarının da bu harekatlarda ordu güçlerine destek vereceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 13:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35