banner39

Ramazan'da İslamofofik saldırılar arttı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Fransa'da İslamofobik saldırılar arttı

Avrupa 02.08.2012, 17:22 02.08.2012, 18:05
Ramazan'da İslamofofik saldırılar arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da François Hollande'ın cumhurbaşkanı seçildiği Mayıs ayından itibaren azalmaya başlayan İslamofobik saldırıların Ramazan'ın ilk haftasında rekor düzeyde arttığı belirtildi. İslamofobik saldırıları inceleme komisyonu başkanı Abdallah Zekri, mübarek ayın ilk haftasında Müslümanlara yönelik saldırılarda yüzde 15 artış olduğunu söyledi. Zekri, bu saldırıların, Ramazanın Müslümanlar için kutsallığını fırsat bilen bazı aşırı örgütler tarafından yapıldığının altını çizdi.

Fransa Müslüman Konseyi Başkanı Muhammed Moussaoui de Ramazan'da Müslümanlara yönelik saldırılara dikkat çekerek, Müslümanları kışkırtmalara gelmemeleri konusunda uyardı.

İslamofobik Saldırılara Karşı Dayanışma Örgütü Sözcüsü Marvan Muhammed, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada; İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın politikalarını da eleştirerek, Valls'ın damgalayıcı tutumunun sorunları da beraberinde getirdiğinin altını çizdi. Fransa Müslümanlarının sadece adalet ve eşitlik istediğini de vurgulayan Muhammed, "Hükümet bizi rahat bıraksın." diye konuştu.

Fransa'da son olarak dün meydana gelen olayda, Montauban şehrindeki caminin önüne bırakılan kesik domuz başları Müslümanları ayağa kaldırmıştı. Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls ise cami yetkililerine gönderdiği mektupta üzüntüsünü dile getirmiş, polisin suçluları en yakın zamanda adalet önüne çıkaracağı sözünü vermişti.

Bu arada Fransa Yahudi cemaati de Ramazan ayında camiye yönelik çirkin saldırıyı kınadı.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?