banner39

Rapor: Malezya uçağı Rus füzesi ile düşürüldü

Ukrayna'nın doğusunda iki yıl önce düşen Malezya yolcu uçağının, Rusya'dan ateşlenen BUK füzeleriye vurulduğu kesinleşti

Avrupa 28.09.2016, 14:34 29.09.2016, 17:50
Rapor: Malezya uçağı Rus füzesi ile düşürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’nın doğusunda düşürülen Malezya Havayollarına ait yolcu uçağının, Rusya'dan tırla getirilen füzeyle vurulduğu tespit edildi.

Hollanda, Avusturya, Belçika, Ukrayna ve Malezyalı savcılardan oluşan Ortak Soruşturma Ekibi (JIT) olayın meydana geldiği günden bu yana tartışma konusu olan trajedi hakkındaki bütün senaryoları incelemeler sonucunda tek bir seçeneğe düşürdü.

Savcılar tarafından hazırlanan ön raporda yer alan senaryoya göre, 17 Temmuz 2014’te Malezya’nın Kuala Lumpur şehrine gitmek üzere 283 yolcu ve 15 mürettebatı ile Hollanda’nın Amsterdam şehrinden havalanan MH17 sefer sayılı Malezya Havayolları’na ait uçak, Ukrayna’nın doğusundan geçerken Rus yapımı Buk füze sisteminden atılan 9M38 seri numaralı füzeyle düşürüldü.

Füze, o dönem Rus ayrılıkçıların kontrolünde olan Pervomayskoe kasabası yakınındaki ağaçlarla kaplı, yüksek bir noktaya konuşlandırılan sistemden fırlatıldı.

FÜZE SİSTEMİ SINIR KAPISINDAN GEÇİRİLDİ

Raporda en dikkat çeken konulardan birisiyse füze sisteminin Ukrayna topraklarına getirilme güzergahı oldu. Buna göre bir kaç aracın daha eşlik ettiği bir tıra yüklenmiş füze sistemi, Rusya’dan, ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Ukrayna topraklarına sınır kapısından geçirildi.

Donetsk şehri yakınlarından geçen konvoy, Snezhne şehrinde durdu. Burada tırdan indirilen füze sistemi kendi taşıyıcısı üzerinde Pervomayskoe kasabası yönüne giderek, daha önce belirtilen alana yerleştirildi.

17 Temmuz’da füzenin ateşlenmesinden kısa bir süre sonra sistem tekrar tıra yüklenerek Krasniy Luç, Debaltsevo ve Lugansk güzergahından geçerek yine sınırdan geçerek Rusya’ya götürüldü.

RAPOR DELİLLERLE DESTEKLENDİ

Komite, uçağın düşürülmesi olayında, füze sisteminin taşınmasında, ateşlenmesinde ve geri götürülmesinde 100’e yakın kişinin görev aldığını tespit etti.

Komitenin ortaya koyduğu iddialar, tanık ifadeleri, telefon görüşmeleri, uydu görüntüleri ve radar verilerine dayanan delillerle desteklendi.

Ancak füze sistemini Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeye kimin talimatı ile getirildiği ve ateşleme emrini kimin verdiği hususları netlik kazanmadığı için soruşturma devam ediyor.

Ayrıca raporda, trajedinin uçağın arızalanması, kabin içinde herhangi birisinin bomba patlatması, havadan havaya atılan füze ile uçağın vurulmasına yönelik diğer senaryoların hiç birinin kanıtlanamadığı da vurgulandı.

298 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Donetsk’in Grabovo köyü yakınlarına düşen Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçakta 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı. Almanya’dan 4, Avustralya’dan 27, Belçika’dan 4, İngiltere’den 10, Endonezya’dan 12, Filipinler’den 3, Hollanda’dan 192, Kanada’dan 1, Malezya’dan 44 ve Yeni Zelanda’dan 1 kişi olayda hayatını kaybetmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?