Rasmussen: Avrupa'da güvenlik tehlikesi var

Rusya'nın tavrı nedeniyle devletler arası hukukun zedelendiğini savunan Rasmussen, Avrupa'nın soğuk savaş döneminden sonra en büyük güvenlik tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi

Rasmussen: Avrupa'da güvenlik tehlikesi var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kırım'daki gerginliğe ilişkin Avrupa'nın soğuk savaş döneminden sonra en büyük güvenlik tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bild gazetesine açıklama yapan Rasmussen, Rusya'yı Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne zarar vermekle eleştirdi. ''Biz sağlam şekilde Ukrayna tarafından duruyoruz. Avrupa soğuk savaş sonrası en büyük güvenlik tehlikesini yaşıyor'' diyen Rasmussen, Rusya'nın tavrı nedeniyle devletler arası hukukun zedelendiğini belirtti.

Rasmussen, uluslararası toplumun Rusya'yı Kırım'daki askeri gerginlik nedeniyle sert bir şekilde eleştirdiğini hatırlatarak, NATO, AB ve G7 ülkelerinin Rusya'dan uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesini istediğini vurguladı. 

Rusya'dan gerilimi azaltması için Kırım'dan askeri birliklerini geri çekmesini isteyen Rasmussen, Rusya'nın ayrıca Ukrayna'nın içişlerine karışmaması gerektiğini de kaydetti. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, ayrıca 21. yüzyıl Avrupa haritasında hiçbir ülkenin yeni bir sınır çizmeye kalkışmamasını vurguladı. 

Tarafların soğukkanlı hareket etmesini isteyen Rasmussen, Ukrayna'daki insanların büyük bir cesaret örneği gösterdiğini belirterek, Ukrayna ordusunun üzerindeki baskıya rağmen geri planda kalmasını  övdü. Pazar gününden bu yana NATO'nun önemli adımlar attığını bildiren Rasmussen, öncelikle dikkatli davrandıklarını aktardı. 

ABD'nin ilave savaş uçakları ile baltık ülkelerinin hava savunmasına destek vermesinin memnuniyet verici olduğunu anlatan Rasmussen, bununla ittifakın ciddiyetini gösterdiğini bildirdi.

Ukrayna'daki siyasi ve askeri yönetimle işbirliğini güçlendirdiklerine işaret eden Rasmussen, Ukrayna ordusunun verimliliğinin artırma çabası içinde olduklarını kaydetti. Rasmussen, Rusya'nın partnerlik prensiplerine çok açık şekilde aykırı davrandığını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, daha önce Suriye'deki kimyasal silahları imha edecek olan Amerikan savaş gemisi Cap Ray'e eskortluk yapması öngörülen Rusya'nın bu göreve katılımını iptal ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 14:27
banner53
YORUM EKLE

banner39