Referandum öncesi Yunanistan'da son ANKETLER

Yunanistan yarın referanduma gidiyor. Halk ikiyi bölünmüş durumda. AB'nin öne sürdüğü şartları kabul edenler ile kabul etmeyenlerin oranı başa baş gidiyor

Referandum öncesi Yunanistan'da son ANKETLER

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomik krizden çıkmak için Avrupa Birliği'nden istediği krediyi bir türlü alamayan Yunanistan yarın referanduma gidiyor. Referandumda halka Avrupa Birliği'nin kredi vermek için öne sürdüğü şartların kabul edilip edilmemesi yönünde "Evet" ve "Hayır" seçenekli bir soru sorulacak. Seçimlere saatler kala yapılan anketlerde oranların birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor. Yunanistan hükümeti halkın "Hayır" demesini istiyor. Ancak "Evet" diyenlerin de önemli bir çoğunluğu teşkil ettiği belirtiliyor.

Azinlikca.net'te yer alan habere göre yayınlanan son 4 anket, "Hayır" ile "Evet"  arasında büyük bir çekişme yaşanacağını gösteriyor.

MRB ŞİRKETİNE GÖRE EVET ÖNDE

MRB şirketinin 2-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdiği ankete göre yüzde 43,3 alan "Evet"  oyu yüzde 42,9 alan "Hayır" oyunun önünde yer alırken, belirsiz oy oranı yüzde 13,8’i buluyor.

Şirketin seçim tahmini ise "Evet" ’in yüzde 50,2, "Hayır"ın yüzde 49,8 olacağı yönünde. Fakat yüzde artı-eksi 2,7 yanılma payı konulduğunda hangi oyun galip geleceği belirsizliğini koruyor.

GPO'YA GÖRE FARK ÇOK AZ

GPO’nun 1-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği ankette de çok az bir farkla "Evet"  oyunun önde olduğu görülüyor. "Evet"  oyu kullanacak veya "Evet"  oyu kullanmaya eğilimli vatandaşların oranı yüzde 44,1 iken "Hayır" oyu kullanacak veya "Hayır" oyu kullanmaya eğilimli vatandaşların oranı ise yüzde 43,7. Diğer taraftan Yunanlıların yüzde 75,2’si ülkenin Euro Bölgesi’nde kalmasını isterken, sadece yüzde 23,5’i kalmasını istemiyor.

ALCO: OYLAR KARPUZ GİBİ İKİYE BÖLÜNDÜ

1-3 Temmuz tarihlerinde ALCO şirketinin gerçekleştirdiği ankette de ibre yüzde 0,6 gibi çok küçük bir farkla "Evet" ’i gösteriyor. Oy tercihinde anketörlerin yüzde 41,7’si "Evet"  derken, yüzde 41,1’i "Hayır" diyor. Kararsızların oranı yüzde 10,7. Diğer taraftan yüzde 4,1 referanduma katılmayacağını, yüzde 2,4 ise beyaz oy kullanacağını söylüyor.

Ankete katılanların yüzde 48'i referandum kararını yanlış bulurken, yüzde 42’si doğru buluyor, yüzde 10 ise bu konuda kararsız. Yunanistan’da halkın yüzde 44’ü referandumda “kreditörlerin önerilerine "Evet"  veya hayır” denileceğini düşünürken, yüzde 42’si ise referandumun “euro’ya "Evet"  veya hayır” niteliğinde olduğunu düşünüyor. yüzde 14’lük bir kesim ise kararsız.

PUBLIC ISSU: İNANILMAZ REKABET

Public Issue şirketinin 30 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirdiği ankette ise "Hayır" oyu küçük bir farkla önde bulunuyor.

Ankete katılanların yüzde 43’ü "Hayır"ı tercih ederken, yüzde 42,5’i "Evet" ’i tercih ediyor. Kararsızların oranının yüzde 9’u bulduğu ankette, referanduma katılmayacakların oranı yüzde 3,5’i, beyaz oyu tercihlerin oranı yüzde 1’i, cevap vermeyenlerin oranı da yüzde 1’i buluyor.

Başkent Atina’da vatandaşların yüzde 45’i "Evet" ’i, yüzde 40’ı "Hayır"ı tercih ederken, Selanik’te ise yüzde 39’u "Evet" ’i, yüzde 44’ü HAYIR’ı tercih ediyor. Yunanistan’ın geri kalan bölümünde ise "Evet"  yüzde 42, "Hayır" ise yüzde 45 oranında tercih ediliyor. – azınlıkça

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39