Reform uzlaşması; İngiltere'nin tehdidi işe yaradı

Alman Federal Başbakan Merkel ile İngiliz Başbakan Cameron'un bir telefon görüşmesi yaptıkları ve AB'de reformlar konusunda anlaştıkları bildirildi.

Reform uzlaşması; İngiltere'nin tehdidi işe yaradı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Londra'dan yapılan açıklamada Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel ile İngiltere Başbakanı David Cameron, bir telefon görüşmesi yaparak AB'de reformlar konusunda uzlaşmaya vardı.

İngiltere'de AB konusundaki halk oylamasından önce, taleb edilen reformlarla ilgili olarak geçen yıl Aralık ayında önemli adımlar atılmıştı. Cameron'un bürosu tarafından dün yapılan açıklamada, Şubat ayında yapılacak AB zirvesinden önce, bazı problemlerin çözümü için daha fazla ilerleme kaydedilmesinin gerektiği bildirildi. AB ile Londra arasındaki görüşmeler devam ediyor. Cameron 18 ve 19 Şubat'ta yapılacak zirvede bir anlaşma sağlanmasını umuyor.

İngiltere'nin AB üyesi ülkelerden gelen yabancılara sosyal yardımların verilmemesi talebiyle birlikte, 3 önemli talebi daha bulunuyor. Bunlardan birincisi Avro bölgesine dahil olmayan ülkelerin, Avro üyesi olmadıklarından dolayı zarar görmemesi. İkincisi ulusal meclislerin konumlarının güçlendirilmesi. Üçüncüsü ise AB içindeki bürokrasinin ve yönetmeliklerin azaltılarak üye ülkelerdeki ekonomik büyümenin önünün açılması.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ KAÇINILMAZ

En geç 2017'de ülkenin AB'de kalması ya da üyelikten çıkması için bir halk oylaması yapılacak. Siyasi gözlemciler referandumun bu yıl yapılmasının da mümkün olduğunu düşünüyor. Yapılan anketlerde, AB yanlıları ile karşıtların oylarının neredeyse aynı olduğu belirlendi.

Londra'dan yapılan açıklamada da, Merkel ve Cameron'un mülteci krizini de görüştüğü belirtildi. Her iki başbakanın AB'nin dış sınırlarının daha sıkı kontrol edilmesi ve Türkiye ile işbirliğinin kaçınılmaz olduğu konularında aynı görüşte oldukları bildirildi.

Dün Amsterdam'da yapılan AB içişleri bakanları toplantısında, Yunanistan'ın sınırlarını yeterince korumadığı gündeme getirilerek, sınırların daha iyi korunması taleb edilmişti

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 11:54
banner53
YORUM EKLE

banner39