banner15

Resmi söylem, 'İslam Almanya'nın parçasıdır' diyor ama...

Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, İslam'ın da bugün Almanya'nın bir parçası olduğunu ilam ederken ırkçı uygulamalar ve gelişen İslamofobiden bahsetmedi...

Resmi söylem, 'İslam Almanya'nın parçasıdır' diyor ama...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da birleşmenin 20'nci yıldönümü kutlamalarında konuşan Cumhurbaşkanı Christian Wulff, göçmenlere uyum çağrısında bulunarak İslam'ın da bugün Almanya'nın bir parçası olduğunu söyledi. Ardından yaptığı açıklamalarla gerçek niyetini ortaya koyarak aidiyetin bir inançla daraltılamayacağını savundu.

İki Almanya'nın birleşmesinin 20'nci yıldönümü kutlamaları Bremen kentindeki Sankt Petri Katedrali'nde başladı.

DW'nin haberine göre Almanya'nın en büyük kilisesi olan Katedral'de 3 Ekim Birleşme Günü vesilesiyle düzenlenen ana kutlamalara aralarında Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Başbakan Angela Merkel, bakanlar ve büyükelçilerin de bulunduğu bin kadar davetli katıldı.

Wulff'dan göçmenlere çağrı

Katedral'de düzenlenen dini ayinden sonra 3 Ekim Birleşme Günü vesilesiyle Bremen'de bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Wulff, ülkede yaşayan göçmenlerle ilgili önemli mesajlar verdi. Göçmenlere Almanya'yı anavatanları olarak görmeleri çağrısında bulunan Wulff, Alman Merkez Bankası eski Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin'in adını vermeden son dönemlerde göçmenlerle ilgili yaşanan tartışmalara değindi.

"Dışlamaların ve önyargıların efsaneleşmesine, kalıcı hale gelmesine izin vermeyeceğiz. Bu, bizim ulusal çıkarımızdır" diyen Wulff, Almanya'nın Hrıstiyan – Yahudi değerleri üzerine kurulu bir geçmişi olduğunu, ancak İslam'ın da bugün Almanya'nın bir parçası olduğunu dile getirdi. Ancak uyumla ilgili sorunların küçümsenmediğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Wulff, göçmenlerin Almanca öğrenmek zorunda olduğu ve Almanya'da Alman hukukunun geçerli olduğu konusunda herkesin görüş birliği içinde bulunduğunu öne sürdü.

Wulff, uyum konusundaki eksikliklerin aileler için uyum ve dil kursları, anadilde daha fazla ders seçeneği ve Almanya'da eğitilmiş öğretmenler tarafından verilecek İslam dersleri sayesinde telafi edilebileceğini söyledi. "Biz bir halkız" diyen Wullf, aidiyetin bir kimlik, bir aile geçmişi ya da bir inançla daraltılamayacağını öne sürdü.

Konuşmadan Müslümanlar Merkez Konseyi memnun

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi, Cumhurbaşkanı Wulff’un, İslam’ın Alman toplumunun bir parçası olduğu şeklindeki sözlerini memnunlukla karşıladığını açıkladı. Merkez Konsey genel başkanı Ayman Mazyek, ‘Bild’ gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin, Almanya’da yaşayan tüm Müslümanlar için açık ve anlaşılır, önemli bir mesaj olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Wulff, ‘Almanya Birlik Günü’nde yaptığı konuşmada Hristiyanlık ve Yahudilikle birlikte artık İslam’ın da Almanya’ya ait olduğunu söyleyerek, göçmenlere uyum sağlama, Almanlara da açık görüşlü ve hoşgörülü olma çağrısı yapmıştı.

Almanya’da yaşamak isteyenlerin bu ülkenin değerlerini kabul etmek zorunda olduğunu belirten Wulff, aynı zamanda göçmenlerin de bu ülke için bir zenginlik olduğunu kaydetti.

Müslümanlar Merkez Konseyi başkanı Mazyek, konuşmanın Almanya’da yaşayan Müslümanların ikinci sınıf vatandaş olmadıklarına bir işaret olduğunu söyledi. Geçmişte tarafların çoğunlukla birbirlerine karşı sert olduklarını belirten Mazyek, Wulff’un farklı hayat tarzlarının ve çoğulculuğun bu ülkede istenildiğini açıkca ortaya koyduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 14:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48