banner39

Roger Garaudy'nin cenaze namazı kılınacak

Vefatından sonra ailesini ziyaret eden isimler Roger Garaudy'inin cenaze namazının kılınmasını sağladı ama Hristiyan aile, cesedin yakılması konusunda ısrarcı

Avrupa 18.06.2012, 14:03 19.06.2012, 13:40
Roger Garaudy'nin cenaze namazı kılınacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vefatından sonra ilk eşinden olan kızını ziyaret eden Türkler, Garaudy ailesine cenaze namazı kılınması kararı aldırdı, ama aile cesedin yakılmasında ise ısrarcı. Garaudy'nin cenaze namazı bugün Türkiye Saati ile 15'te Paris Krematoryumu'nda kılınacak.

Vefatından sonra ailesi ile görüştüğünü söyleyen Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD'nin başkanı ve Fransa İslam Konseyi'nin başkan yardımcısı Ahmet Oğraş, Garaudy'nin ilk eşinden olan kızını cenaze namazı konusunda ikna ettiğini söyledi. Dünyabülteni'ne konuşan Oğraş, bugün Garaudy'nin cenaze namazının bir Türk imam tarafından kıldırılacağını, ama aileyi yakılmaması konusunda ikna edemediğini söyledi. Ahmet Oğraş, Garaudy'nin kitaplarını Türkçeye tercüme eden Cemal Aydın'ın da cenaze merasimine katılmak için Paris'e geldiğini ve ailesini ikna çalışmalarını şimdi Aydın'ın sürdürdüğünü söyledi.

Bu arada Garaudy'nin öldükten sonra yakılması yönünde vasiyet ettiği iddiaları inandırıcı bulunmadı. Garaudy'i yakından tanıyanlar vasiyetin doğru olmadığını ifade ediyor. Telefonla ulaştığımız Star Gazetesi Paris Temsilcisi Saadet Oruç, Fransız basınının 48 saat boyunca Garaudy'nin vefatını görmemesini, sonrasında ise ailesinin yakılması yönünde vasiyeti olduğunu iddia etmesini manidar bulduğunu belirtti.

Saadet Oruç, bugünkü Star gazetesindeki yazısında da, Garoudy'yi, vefatından kısa bir süre önce hem Ahmet Oğraş'ın hem de Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Necdet Subaşı'nın ziyaret ettiğini ve bu iki ismin de vasiyeti inandırıcı bulmadığını vurguladı. Necdet Subaşı, bir Müslümanın ölümünden sonrasına ilişkin, bu tür bir vasiyette bulunmasının mümkün olmadığını söylediğini de kaydetti.

Bu arada cenaze töreni sırasında, br grup Yahudi'nin de ktrematoryum çevresinde Garaudy aleyhine gösteri yapmaları bekleniyor. 

Yorumlar (1)
kamil kemal güller 10 yıl önce
Allah rahmet eylesinProf Roger Garaudy yıllardır tanırım Filistinli Hanımı Selma Faruqi ulasamadımyakılma olayı vasiyetinde yoktur.dünya siyonizmi aleyhine delilerle belgerle yazılan hocam icin ölmeden önce yaptıkları yetmedi fransız ve musluman olmayan ailesine baskılar sonucu yakılma olayı olmustur.Musluman ve Filistinli olan hanımının fikrini almak en dogru olanı Allah rahmet eylesin.
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?