banner15

Romanlardan Sarkozy'ye protesto mektubu

Bulgaristan Romanları Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye bir protesto mektubu gönderdi.

Romanlardan Sarkozy'ye protesto mektubu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan Romanları, Fransa'nın Sofya Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyerek Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye verilmek üzere bir protesto mektubunu büyükelçilik yetkililerine teslim etti.

Pazarcık, Sliven, Montana, Vidin ve Sofya'dan gelen yaklaşık 300 Roman, Fransa'nın, Bulgaristan ve Romanya vatandaşı Romanları sınırdışı etme politikasını eleştiren sloganlar attı.

Protestocuların lideri Rumyan Rusinov, Romanların adına Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye iletilmek üzere, izlenilen "ayrımcı" politikayı sert bir dille eleştiren açık bir mektubu Fransa'nın Sofya Büyükelçisi Etienne De Poncins;e verdi.

Rusinov, büyükelçilik önünde yaptığı konuşmada "Sarkozy;nin tavrının Avrupalı olmadığını, Romanların ülkeden zorla sınırdışı edilmesinin medeni bir ülkeye yakışmadığını" söyledi.

Göstericilerden Asen Kalayciev, AA muhabirine, Bulgaristan ve Romanya Romanlarını sınırdışı eden Sarkozy;nin, bunu seçim politikasında malzeme olarak kullanmaya çalıştığını öne sürerek, "Bu sorun tüm Bulgaristan;ı ilgilendirir, çünkü bugün Fransa;da istenmeyenler Romanlar ise yarın Bulgarlar da olabilir" dedi.

Kalayciev, "Bulgaristan;da iş yok. Olsaydı Fransa;ya gurbete gider miydik?" diye konuştu.

Göstericilerin pankartları arasında, "Sarkozy Avrupa;da ırkçılığa kimlik veriyor" ve "Avrupa Fransa gibi düşünmez" yazılı pankartlar dikkati çekti.

Jandarma ve polis güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteri, olaysız sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 17:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35