Romanya'da halk 'monarşi talebi'yle yürüdü

Romanya'da Avrupa'nın kendilerini kandırdığını düşünen Monarşi yanlıları, eski sisteme dönülmesi için gösteri düzenledi

Romanya'da halk 'monarşi talebi'yle yürüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Romanya'da bin beş yüz kadar eylemci, monarşinin yeniden tesisi için yürüyüş yaptı. 23 yıldır yalanlarla avutulduklarını ileri süren eylemciler, Kral Mihai'nin başında olduğu anayasal monarşinin 'gerçek demokrasi' olduğuna inanıyor.

Romanya'nın başkenti Bükreş dün ilginç bir eyleme ev sahipliği yaptı. Sayıları bin beş yüzü bulan grup, yeniden monarşik yönetime dönülmesi talebiyle yürüyüş yaptı. Çoğunluğu orta ve ileri yaştakilerden oluşan eylemciler, monarşi yanlısı sloganlar eşliğinde Bükreş caddelerinde yürüdü. Halen hayatta olan 1. Mihai lehine tezahürat yaptı. Eylemciler, 92 yaşına basan 1. Mihai'nin anıtına çiçek bıraktı. Anıt önünde sevgi gösterilerinde bulundu.

Yürüyüşe katılanlar demokrasi kisvesi altında aldatıldıklarını ve giderek özgürlüklerden uzaklaştıklarını düşünüyor.

Monarşinin gerçek demokrasi olduğunu ifade eden bir gösterici, “20 yıldır demokrasi deyip damla damla veriyorlar. Yalan ve sahtelikler içinde yaşıyoruz. Allah'ın memnun olacağı sistem krallıktır. Avrupa'nın kuyruğuna takıldık; Allah da bize yardım etmiyor.” görüşlerini ileri sürdü.

“Ne yapıldıysa kraliyet zamanında yapıldı. Medeni bir ülke inşa edildi. O zaman yapılanlara hayranım.” diyen kadın gösterici ise yakın tarihi kendine şahit gösterdi.

Monarşi yanlısı yürüyüş, ilk kral 1. Carol'un anıtı önünde son buldu.

Eflak ve Boğdan beylikleri olarak Osmanlı'ya yüzyıllarca vergi ödeyen Romanya, 1878'de bağımsızlığını ilan etti. 1881-1947 döneminde krallıkla yönetilen ülke, 1989'a kadar komünist rejimle idare edildi. Komünist dönemde sürgün edilen son kral 1. Mihai, 1997'de Romanya'ya döndü. Kral 1. Mihai, 25 Ekim'de 92 yaşına bastı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 13:50
banner53
YORUM EKLE

banner39