Romanya'da külliye inşaatı başlıyor

Romanya ile Türkiye arasındaki ortaklık girişimlerinden cami ve okul inşa edilmesi konusunda Romanya meclisinden onay çıktı

Romanya'da külliye inşaatı başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Romanya'nın Başkenti Bükreş'in en faal fuar alanının yanına 11 bin metrekarelik kütüphane, Kur'an Kursu, sosyal tesis ve bin 500 kişilik cami inşaatına meclisten onay geldi. Başbakan Victor Ponta külliyenin kurulması için destek olurken ülkenin eski cumhurbaşkanından tepki geldi.

Romanya'nın eski Cumhurbaşkanı Traian Basescu pazar günü Romanya'nın Piteşti şehrinde katıldığı bir organizasyonda yaptığı konuşmada Başbakan Victor Ponta'yı eleştirerek "Avrupa’nın en büyük camisinin inşasını onaylıyor. Bunun yanında 6 bin öğrenci kapasiteli bir üniversite olacak. Ülkeye Müslüman öğrenci getirmekten daha büyük risk yoktur." dedi.

Traian Basescu: “70-80 bin kişilik bir azınlık Müslüman toplumu var ve buna saygı duyuyoruz. İslamcılığın Balkanlara yayıldığı bu dönemde – Balkanları almak istedikleri, Romanya ve Macaristan’a girmek istedikleri - IŞİD'in resmi açıklamasıdır. Başbakanın, (Türkiye'deki) bacak ameliyatından sonra ki bu her zaman ayaklarıyla düşündüğü gösteriyor, Avrupa’nın en büyük camisinin inşasını onaylıyor. Bunun yanında 6 bin öğrenci kapasiteli bir üniversite olacak. Ülkeye Müslüman öğrenci getirmekten daha büyük risk yoktur. Bunlar sonra AB ülkesi olan Romanya’dan Avrupa’ya ihrac edilecek. Bu karar ulusa karşı demeyeyim ama en azından pervasız bir karardır. Milli Güvenlik Konseyinde danışılması gereken abartılı bir karardır ve Romen devletince reddedilir diye umuyorum” dedi.

Basescu'nun hezeyanlarına Romanya Müftüsü Murat Yusuf'tan verilen cevapta "Eski cumhurbaşkanı yanlış bilgi almış. Mega-cami değil. bin 500 civarı insan için bir ibadet yeri olacak. Caminin yanında Cumartesi ve Pazar günleri için Müslüman çocuklar için bir okul olacak. Biz Romen devletine sadık bir toplumuz. Istanbul’daki Romen toplumuna kilise ve mezarlık için bir yer verildi. Romanya ile Türkiye arasındaki bir ortaklık var. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi lazım. Cami Türk devletin desteğiyle inşa edilecek ve 3 milyon euro civarı harcanacak. Romexpo yanında 11 bin metrekarelik bir arazi. Burada cami, iki sınıf, bir kütüphane ve bir sosyal yemekhane olacaktır. Basescu ile polemiğe girmek istemiyoruz” dedi.

Bükreş'te inşa edilecek külliye 49 yıllığına Romanya müftülüğü'de ait olacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 09:28
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yilmaz Ismet
Yilmaz Ismet - 6 yıl Önce

Bu camı için karar çıkan sonra, Romanya'da yaşayan müslüman azınlıka karşı, büyük bir kara propaganda başlamış, ve bunun başında bu adam var, Basescu Traian, ve yahudi lobisi. Romanya'da müslüman azınlığı, osmanlıların torunlarıdır, ve bu topraklarda 900 seneden varız. Ben Köstencelim, 50 yaşındayım, burda doğdum, dedelerim gibi, ama bügüne kadar böyle bir nefret müslümalara karşı görmedim. Allah korusun bizin.

banner39