banner39

Romanya'da referandum geçersiz ilan edildi

Katılım oranının yüzde 46 olması nedeniyle referandum geçersiz kabul edildi. Cumhurbaşkanı Traian Basescu, seçime katılanların yüzde 87'sinin aleyhine oy kullanmasına rağmen görevde kaldı

Avrupa 30.07.2012, 13:53 30.07.2012, 16:00
Romanya'da referandum geçersiz ilan edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle dün hakkında 'azledilmek' üzere referandum düzenlenen Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu seçmenlerin yüzde 87,55'inin aleyhine oy kullanmasına rağmen görevinde kaldı. Basescu'ya destek verenlerin oranı ise yüzde 11,12 olarak açıklandı.

Katılım oranının yüzde 46,13 çıkması nedeniyle referandum geçersiz sayıldı. Anayasaya göre referandumun geçerli olabilmesi için seçmenlerin en az yüzde 50'sinin sandık başına gitmesi gerekiyordu. Böylece Basescu, görevden alınması için hakkında ikinci kez düzenlenen referandumu da atlatmış oldu.

Romanya Merkez Seçim Bürosu (BEC) başkanı Gabriela Bogasiu, bugün düzenlediği basın toplantısında referandum sonuçları ile ilgili son verileri açıkladı. Bogasiu'nun verdiği bilgilere göre dün 17 milyon 984 bin 621 kayıtlı seçmenden ancak 8 milyon 297 bin 135'i sandık başına gitti. Oy kullanan seçmenlerin yüzde 87'si (7 milyon 264 bin 819 kişi) Basescu'nun azledilmesini onaylarken, seçmenlerin ancak yüzde 11,12'si (923 bin 147 kişi) cumhurbaşkanının azledilmesine karşı çıktı. 109 bin169 kişinin oyunun geçersiz sayıldığı referandumu boykot çağrısında bulunan Basescu, halkın sandık başına gitmeyerek iyi bir ders verdiğini belirtti. Basescu, bundan sonraki hedefinin toplumsal uzlaşmayı sağlamak olacağını vurguladı.

Kendisini görevden uzaklaştırmayı amaçlayan referandumu 'darbe' olarak nitelendiren Basescu, bu girişimin sonuçsuz kaldığını vurguladı. Basescu, halk nezdinde desteğinin düşük çıkmasını ise kriz döneminde uygulanan kemer sıkma politikalarından halkın kendisini sorumlu tutmasına bağladı.

Cumhurbaşkanının görevden alınmasını isteyen liberal sol koalisyon hükümetinin başbakanı Victor Ponta ise Basescu'nun halk nezdindeki meşruiyetini yitirdiğini öne sürdü.

Sekiz yıldır görevde bulunan merkez sağ kanattan Cumhurbaşkanı Traian Basescu Basescu, yetkilerini aştığı gerekçesiyle 6 Temmuz'da sol kökenli Başbakan Victor Ponta'nın lideri olduğu Sosyal Liberal Birliği'nin çoğunlukta olduğu parlamento da 256'ya karşı 114 oyla geçici olarak görevinden alınmıştı.

Görevine geldiği günden beri Cumhurbaşkanı Train Basescu ile güçler çatışması yaşayan Başbakan Victor Ponta, bir süre önce doktora tezinde intihal iddiaları ile ilgili haberlerden Basescu'yu sorumlu tutmuştu.

Eylül ayında Avrupa Birliği Schengen bölgesine giriş kararı görüşülecek olan Romanya'daki tartışma ve siyasi çalkantıların AB ülkelerinin Schengen kararını etkileyebileceği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?