Ruhani'den Suudi Arabistan'a diplomatik çözüm çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suudi Arabistan ile aralarındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesini istediğini belirtti

Ruhani'den Suudi Arabistan'a diplomatik çözüm çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Suudi Arabistan ile İran arasındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesini istiyoruz" dedi.

Paris'e resmi ziyarette bulunan Ruhani ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Nükleer müzakerelerin ardından diplomasi sayesinde gerçek bir anlaşmaya vardıklarını ifade eden Ruhani, bundan sonra yaptırımların kalkmasıyla bir an önce yatırımlar konusunda anlaşmalar imzalamak istediklerini, kaybedecekleri zamanlarının bulunmadığını söyledi. Ruhani, "Nükleer müzakerelerin sonucunda varılan anlaşmaya herkes uyarsa biz de uyarız" dedi.

Suriye müzakereleri ile ilgili bir soru üzerine Ruhani, müzakerelerde bazı tarafların tavır değiştirmesi gerektiğini ancak bu şekilde bir ortak uzlaşıya varılabileceğini belirtti. Ruhani, "Suriye ile ilgili kararı Suriye halkı almalı" dedi.

Suudi Arabistan ile ilişkilerini de değerlendiren Ruhani, "Suudi Arabistan ile İran arasındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise İran ile pek çok alanda işbirliği yaptıklarını ve bugün pek çok konuda anlaşma imzaladıklarını ifade ederek, terörizmle savaş konusunda İran ile aynı kararlılığa sahip olduklarını belirtti.

Görüşmelerinde insan hakları konusunun da gündeme geldiğini belirten Hollande, "İnsan hakları konusunda Ruhani'ye Fransa'nın hassasiyetlerini aktardım" dedi.

Ortak basın toplantısı öncesinde, Hollande ve Ruhani'nin de hazır bulunduğu törende, Fransa'nın, İran'a milyarlarca dolar değerinde 118 Airbus satmasına ilişkin anlaşmanın yanı sıra iki ülke arasında başta petrol, telekomünikasyon ve çevre olmak üzere pek çok alanda işbirliğini öngören anlaşmalar imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 08:18
banner53
YORUM EKLE

banner39