Rumen Cumhurbaşkanı itlaf kanunu taleb etti

Romanya Cumhurbaşkanı Basescu, 4 yaşındaki bir çocuğun sokak köpekleri tarafından öldürülmesinden sonra, köpeklerin itlafı için bir kanun çıkarılmasını istedi.

Rumen Cumhurbaşkanı itlaf kanunu taleb etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, hükümete bir çağrı yaparak sokak köpeklerinin itlaf edilmesi için acilen bir kanun çıkarmalarını istedi. Basescu, bu şekilde Bükreş'teki yetkililerin sokaklarda dolaşan binlerce başıboş köpeğe karşı önlem almalarının sağlanabileceğini söyledi.

Bükreş'te bir çocuk parkında oynayan iki küçük çocuk, büyükannelerinin yanından ayrılarak parktan biraz uzaklaştıklarında başıboş köpeklerin saldırısına uğramışlardı. Altı yaşındaki abisi yaralı olarak kurtulan 4 yaşındaki erkek çocuk ise köpeklerin saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Rumen Cumhurbaşkanı Basescu, bir televizyon programında bu olaya değinerek insan hayatının daha değerli olduğunu, eski Bükreş Belediye Başkanı olarak problemi iyi bildiğini ifade etti.

Bükreş'teki yetkililerin bildirdiğine göre bu yılın ilk 4 ayında toplam 1100 kişi köpekler tarafından ısırılmış. Mevcut kanuna göre yalnızca hasta olan başıboş köpekler öldürülebiliyor. Bükreş sokaklarında onbinlerce başıboş köpek etrafa korku saçıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 11:27
banner53
YORUM EKLE

banner39