banner15

Rus akademisyen: Ukrayna işgali imkansız

Rus akademisyen Yevgeni Gilbo, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal için en fazla 50 bin askeri sevk edebileceğini, Ukrayna'nın 15 bin kişi ile buna karşı koyabileceğini belirterek işgalin imkansız olduğunu iddia etti

Rus akademisyen: Ukrayna işgali imkansız

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Washington Uluslararası Sosyal Bilimler Akademisi Başkanı Yevgeni Gilbo Rusya’nın Ukrayna’yı işgal planını uygulamasının imkansız olduğunu savundu.

Rus Gazetesi Pravda’ya açıklama yapan Gilbo, Rusya en fazla 50 bin kişilik savaş grubunu bölgeye gönderebileceğini savunarak Ukrayna’nın bunlara en az 15 bin askerle karşı koyabileceğini ve bunun da savaşın uzamasına neden olacağını öne sürdü ve işgalin imkansız olduğunu iddia etti.

Putin yönetiminin kamuoyuna 20. yüzyıl nostaljisi sunduğunu öne süren Gilbo küreselleşen dünyada devletlerden ziyade özel şirketlerin güçlü olduğunun altını çizerek şirketlerin sahip olduğu az sayıda elemanın devletlerin ordularındaki binlerce askerden daha etkili olduğunu ifade etti.

Gilbo, buna örnek olarak Ukrayna’da yaşananları gösterdi. Akademisyenin iddiasına göre şu anda 200 kişilik özel tim 15 bin kişilik Ukrayna ordusunun taarruz planlarını başarılı bir şekilde hazırlıyor.

Bölge uzmanı İngiliz özel şirketlerin Ukrayna’dan önce Orta Asya ve Kafkasya’da savaş planları hazırladıklarını öne sürdü. Ancak bazı sebeplerle Ukrayna’nın öne çıktığını ve bunun sonucunda ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun bölgeyi terk edebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 17:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48