banner39

Rus basını: Putin BM genel sekreteri olur

Nezavisimaya, Putin'in 2012 seçimlerinde adaylığını koymaması halinde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ya da BM'de liderlik için hazırlandığını öne sürdü

Avrupa 04.03.2011, 14:59 04.03.2011, 14:59
Rus basını: Putin BM genel sekreteri olur

Rusya'da yayınlanan Nezavisimaya gazetesi, Başbakan Vladimir Putin'in 2012 devlet başkanlığı seçimlerine adaylığını koymaması halinde, kendisine Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanlığı ya da Birleşmiş Milletler(BM) genel sekreterlik görevlerinin teklif edileceğini öne sürdü. Putin'in danışmanı Dmitri Peskov ise iddiaları 1 Nisan şakası olarak nitelendirdi. 

Nezavisimaya gazeta "Biden'ın ziyareti elitlere sinyal. Putin BM'nin genel sekreteri olabilir" başlığı altında yayınladığı makalede ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden'ın 9 Mart'ta Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le görüşeceği Moskova ziyaretini elitlere bir nevi işaret verildiği anlamına geldiğini yazdı. İsmi açıklanmayan üst düzey yetkilerin düşünceleri ve uzmanların yorumlarının aktarıldığı makalede, işaretin Medvedev'in 2012 Devlet Başkanı seçimlerinde Washington tarafından desteklendiğine vurgu yapıldı.

Gazeteye açıklamalarda bulunan Rusya Parlamentosu altkanadı Duma'dan bir kaynak Putin'e IOC başkanlığı ya da BM genel sekreterlik görevleri teklif edileceğini ifade etti. Biden'in ziyaretin doğrudan bu konu ile ilgili olduğunu iddia eden kaynak, özellike Putin'in 2012'de Devlet Başkanı seçimlerinde adaylığını koymaması halinde bu görevlerden birisine getirilebileceği kaydedildi.Öte yandan gazeteye açıklamalarda bulunan uzmanlar, ismi verilmeyen kaynağın varsayımlarını doğru bulmazken Beyaz Ev'den de ilk değerlendirmeler geldi.

Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov BM'de veya IOC'de görev değerlendirmelerini şaka olarak kabul ettiklerini açıkladı. Peskov basına yaptığı açıklamalarda, "Çok garip bir bilgi. 1 Nisan şakası diyeceğim, ama henüz tarihi değil. Burada yorum yapacak bir şey yok" şeklinde konuştu. 

Kaynak: CHA

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?