banner39

Rus bilim adamlarının yabancı meslektaşlarıyla birebir görüşmesi yasaklandı

Rusya’daki bilim kuruluşları ziyaret eden yabancıların sadece Rusya uluslararası anlaşmalarıyla öngörülen durumlarda bilgiyi kaydeden ve kopyalayan cihazları kullanabileceği belirtiliyor.

Avrupa 16.08.2019, 18:04
Rus bilim adamlarının yabancı meslektaşlarıyla birebir görüşmesi yasaklandı

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, bakanlığa bağlı kuruluşlara yabancı ve uluslararası kuruluşlarla olan temaslar, ayrıca yabancı vatandaşların kabulü hakkında kesin tavsiyeler içeren bir emir gönderdi.

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Mihail Kostyukov tarafından imzalanmış belgede yabancılarla yapılan görüşmelerde en az iki Rus bilim adamının bulunması gerektiği kaydediliyor. Bununla birlikte mesai dışında yapılan görüşmelerin de sadece yönetim tarafından verilen onaydan sonra yapılabileceği, ayrıca görüşmeden sonra bilim adamlarının görüşme hakkında kısa rapor hazırlaması ve yabancı bilim adamlarının kimlik bilgilerini belirtmesi gerektiği ifade ediliyor.

Belgeye göre Rusya’daki bilim kuruluşları ziyaret eden yabancıların sadece Rusya uluslararası anlaşmalarıyla öngörülen durumlarda bilgiyi kaydeden ve kopyalayan cihazları kullanabileceği belirtiliyor.

Rusya Bilim Akademisi üyesi Aleksandr Fradkov konu ile ilgili yaptığı açıklamada söz konusu emrinin Rus bilim adamlarının yabancı meslektaşlarıyla kurduğu bilimsel temaslara engel olacağı, ülkenin saygınlığına ve onun bilimsel gelişimine  zarar vereceğini vurguladı.

Fradkov ayrıca söz konusu belgenin bilim adamlarının hak ve özgürlüklerini ihlal ettiğini de ifade etti.

Kaynak:qha

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?