banner39

banner35

Rus büyükelçiliğine yakıt vermediler

İrlanda'daki akaryakıt firmaları, Rusya büyükelçiliğine dizel yakıt satmayı reddetti.

Avrupa 05.04.2022, 15:14
Rus büyükelçiliğine yakıt vermediler

Irish Mirror gazetesinin haberine göre, Rusya'nın Dublin Büyükelçiliği, 22 Mart'ta İrlanda Dışişleri Bakanlığına gönderdiği mektupta yakıt sıkıntısı yaşadığını ifade etti.

Mektupta, "Mevcut yakıt tedarikçisi, misyonumuza dizel sağlamayı reddetti. Elçilik, Dublin bölgesindeki diğer tedarikçilerle de temasa geçti ancak hepsi iş birliği yapmayı reddetti." bilgisi verildi.

Büyükelçiliğin elindeki yakıtın, ancak hafta sonuna kadar (26-27 Mart) yetebileceği vurgulandı.

Dizel yakıtın sadece elçilik değil, elçinin rezidansının da ısıtılması ve sıcak su temini için gerekli olduğu vurgulanan mektupta, Dışişleri Bakanlığının "bu açık ayrımcılığa" müdahale etmesi istendi.

"Kimse onlarla iş yapmak istemiyor"

Rusya'nın Dublin Büyükelçiliği, kendisiyle irtibata geçen gazeteye, 22 Mart'ın ardından yakıt temin edip edemediklerine ilişkin açıklamada bulunmayı reddetti.

Gazeteye konuşan bir kaynak ise "Büyükelçilik zorlanıyor, çünkü Ukrayna'da olanlar yüzünden kimse onlarla iş yapmak istemiyor. Sorun yaşadıkları sadece bazı yakıt şirketleri değil, bankalar ve daha birçok işletme var." dedi.

İrlanda Bankası da büyükelçiliğin hesaplarını askıya almaya karar verdi.

Habere göre, Dışişleri Bakanlığı, şirketlere müdahale yetkisi olmadığı için bu konuda elçiliğe yardım edemeyeceğini duyurdu.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?