banner39

Rus casusun son sözleri: "Devlet bir seri katile dönüştü"

"Devlet seri katile dönüştü. Ölüm listesine yenileri eklenecek''

Avrupa 06.07.2018, 09:30 15.02.2019, 10:12
Rus casusun son sözleri:  "Devlet bir seri katile dönüştü"

İngiltere'nin başkenti Londra'da zehirlenerek ölen Rus casus Aleksander Litvinenko'nun ölümünden kısa bir süre önce görüştüğü sinema yapımcısı arkadaşı Andrey Nekrasov, Litvinenko'nun, Rus yönetimini suçlarken, "Beni öldürebilirler, ama hepimizi yok edemeyecekler" dediğini söyledi.

Nekrasov, Litvinenko'nun, "Sadece onlara günlerini göstermek için yaşamak istiyorum" dediğini, kendisine verilen zehirli karışımın etkisiyle yaşam savaşını yitirebileceğini bildiğini belirtti.

Arkadaşıyla ölümünden saatler önce konuşan Litvinenko'nun, "Evet beni belki öldürebilirler, ama hepimizi yok edemeyecekler. Doğrunun savaşı ben olsam da olmasam da sürecek" ifadesini kullandığı, Nekrasov'u da uyararak, "Rusya'ya gitme, bana bu konuda söz ver, yoksa bir sonraki sen olacaksın" dediği de belirtildi.

Nekrasov, ayrıca Litvinenko'nun, "Devlet bir seri katile dönüştü. Ellerindeki listede bulunan bütün isimleri teker teker temizliyorlar. Yakında yeni isimler de bu listeye eklenecek" dediğini de bildirdi.

Inpedendet'e açıklama yapan Nekrasov, Litkvinenko'nun, son saatlerinde elini-kolunu kıpırdatamayacak kadar yorgun olduğunu bildirdi.

Litvinenko'yu son görenlerden biri olan Nekrasov, arkadaşının son saatlerini geçirdiği hastane odasını tarif ederken, "Ortam Baba filminin bir sahnesini andırıyordu. Saşa (Litvinenko) son derece yakışıklı, güçlü ve cesur görünüyordu.
Nazi kampından kurtulmuş birine benziyordu" dedi.

Rusya ve Çeçenistan'da çok ağır suçlara tanık olduğunu, ancak Litvinenko'nun son saatlerinin kendisini en çok etkileyen sahneyi oluşturduğunu belirten Nekrasov, "Gayet sadistik yavaş bir ölümdü. İnanılmaz, acımasızca, kalpsizce işlenen bir cinayetti" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?