banner39

banner35

Rus Duma'sından BAE'ye Çeçenistan teşekkürü

BAE'nin Rusya'nın Kafkasya'daki Müslüman egemen bir bölgesi olan Çeçenya'nın ekonomik olarak yeniden yapılandırılmasına verdiği desteğe Rusya'dan teşekkür

Avrupa 18.10.2019, 13:06
Rus Duma'sından BAE'ye Çeçenistan teşekkürü

Rusya, Devlet Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Eduardovich Slutsky, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin Rusya'nın Kafkasya'daki Müslüman egemen bir bölgesi olan Çeçenya'nın ekonomik olarak yeniden yapılandırılmasına verdiği desteğe teşekkür etti.

BAE medya heyetine, "Çeçenya ve BAE liderlerinin uzun süreli dostlukları var. Çeçen ekonomisinin yeniden yapılandırılmasına yardımcı oldukları için BAE liderliğine teşekkür ediyoruz." dedi.

Slutsky, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in BAE ziyareti öncesinde Moskova'daki Rusya Parlamentosu'nun alt evi olan Duma'yı ziyaret ettiğini söyledi.

Putin'in Salı günü yaptığı ziyaret sırasında, Rusya ve BAE, her iki ülke arasında stratejik ortaklıklar geliştirecek ticaret ve yatırım ile sürdürülebilirlik ve çevre gibi çeşitli hayati sektörlerde birçok anlaşma imzaladı.

Tanınmış bir Rus siyasetçi ve milletvekili olan Slutsky, Çeçenya'da büyük bir rol oynadı. Çeçenya, Rusya'daki en başarılı ekonomilerden biri ve BAE'nin bu başarı hikayesinde rol oynadığını söyledi.

2017 yılında, Kurumsal Gelişim Fonu (KFED), Çeçenya'da Zayed Yenilik ve Girişimcilik Fonu'nu kurdu.

İnisiyatif, Abu Dabi Veliaht Prensi Mohamed bin Zayed Al Nahyan tarafından yönetildi. Girişimcilik, küçük ve orta ölçekli işletmeler, KOBİ'lerin ortaklaşa gelişmesi için Çeçen ekonomisini desteklemek için 50 milyon ABD Doları sermaye ile benzer bir kurum kurmak üzere KFED'de Çeçen Hükümeti ile birlikte görevlendirdi.

Zayed Fonu, kısa sürede bazı projelerin onaylanması ve girişimcilik ve inovasyon alanlarında çeşitli eğitim kursları düzenlenmesi ile umut verici başarılar elde etti.

Slutsky, Çeçen Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov'un Arap ülkeleriyle, özellikle de BAE ile iyi ilişkiler kurma çabalarını takdir etti.

Çeçen Cumhurbaşkanı BAE'yi ziyaret etmiş ve Nisan 2019 ve Kasım 2018'de Şeyh Muhammed bin Zayed ile görüşmelerde bulunmuştur.

Rus milletvekili, Mohamed bin Zayed'in Arap dünyasındaki olumlu rolünü de vurguladı. Slutsky, "Şeyh Mohamed bin Zayed, yalnızca Körfez bölgesinde değil, tüm Arap dünyasında da ana liderlerden biridir." dedi.

Slutsky, "BAE, ılımlı dini değerleri yayıyor ve diğer inançlara sahip insanların dinlerini özgürce uygulamalarına izin veriyor. Herhangi bir abartı olmadan, BAE'nin Arap dünyasında hoşgörü rolü modeli olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

BAE'nin Şarja'da, Körfez bölgesindeki ilk Rus Ortodoks Kilisesi de dahil olmak üzere birçok Hıristiyan kilisesine ev sahipliği yaptığını  söyledi.

BAE haber ajansı WAM'a brifing ile ilgili daha fazla ayrıntıya girmeden "Yakında Şarja'daki kiliseyi ziyaret etmeyi planlıyorum. BAE'de bir kilise daha inşa etmekten mutlu olacağız." dedi.

Kaynak: WAM

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?