banner15

Rus düşünür Dugin Yunanistan'da gözaltına alındı

Avrasyacılık fikrinin önemli temsilcisi Rus düşünür Aleksandr Dugin Yunanistan'ın Selanik şehrinde gözaltına alındı

Rus düşünür Dugin Yunanistan'da gözaltına alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Neo-Avrasyacılık ve Rus milliyetçiliğinin önemli temsilcilerinden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan yakın ilişkileriyle bilinen filozof ve düşünür Aleksandr Dugin Selanik’te gözaltına alındı.

Azınlıkça’da yer alan habere göre salı günü akam saatlerinde Selanik havaalanına ulaşan Dugin’in, Macaristan’da çıkartılan tutuklama emri çerçevesinde gözaltına alındığı, AB üyesi ülkeye girişinin yasak olduğu kaydedildi.

Yunanistan’a geliş amacının Ayanoroz’u ziyaret etmek olduğunu dile getiren Dugin, ayrıca Rus lider Vladimir Putin ile Patrik Kirillos’un ziyareti sırasında Rus manastırı Agios Panteleimonas’ta hazır bulunmak istediğini kaydetti.

Rus yetkili makamlar ise Dugin’in AB’ye giriş yasağı ile ilgili yanlış anlaşılma ihtimalini inceledi. 2014 yılında Macaristan’a ve dolayısıyla diğer AB ülkelerine girişi yasaklanan şahsın Rus filozof ile aynı ad ve soyadı taşıdığı belirtiliyor.

Konu hakkında konuşan Rus düşünür Dugin ise “Macaristan tarafından uygulanan yaptırımlar bahane edilerek gözaltına alındım. Ancak bu oldukça ilginç bir durum, çünkü son aylarda AB’ye giriş yapmıştım. Bunun Yunan-Rus ilişkilerini gölgelemek amacıyla yapıldığını düşünüyorum” dedi.

Üç saat gözaltında tutulduktan sonra Dugin serbest bırakılırken, Rus filozofun serbest bırakılması için Ruslar tarafından öfkeli bir diplomatik müdahale yapıldığı kaydediliyor. Ancak gerçekten isim benzerliği söz konusu olup olmadığı ve Dugin’in Ayanoroz’a gidip gitmeyeceği konularına ise açıklık getirilmedi.

DUGİN'İN BAZI YAZILARI DÜNYA BÜLTENİ'NDE DE YAYINLANMIŞTI. DUGİN'İN YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 14:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48