banner15

'Rus enerji şirketine yaptırımlar yasal'

Avrupa Birliği Adalet Divanı Başsavcısı Melchior Wathelet, 'AB'nin Rusya'ya ait Rosneft enerji şirketine uyguladığı yaptırımlar yasal olarak geçerli' açıklaması yaptı.

'Rus enerji şirketine yaptırımlar yasal'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) Başsavcısı Melchior Wathelet, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'nın Rosneft enerji şirketine uyguladığı yaptırımların yasal geçerliliği olduğunu bildirdi.

Wathelet, Rusya'nın petrol ve doğalgaz üretim şirketi Rosneft'in durumuna ilişkin hukuki görüşünü açıkladı.

AB'nin Rosneft'e uyguladığı ekonomik yaptırımların, Birliğin ortak güvenlik ve savunma politikasına uygun şekilde geçerliliğini sürdürdüğünü belirten Wathelet, "AB'nin Rosneft enerji şirketine uyguladığı yaptırımlar yasal olarak geçerli." dedi.

Rosneft, AB'nin Rus şirketlerini hedef alan yaptırımlarına yönelik ABAD'a başvuruda bulunmuştu.

Edinilen bilgiye göre, Wathelet'in görüşü hukuki olarak ABAD hakimlerini bağlayıcı olamamakla birlikte, mahkeme sonucunun ne şeklide gerçekleşeceği konusunda "gösterge" niteliği taşıyor. Lüksemburg'da devam eden davanın 3 ay ile 6 ay arasında sürmesi bekleniyor. AB’nin Rusya'ya karşı uygulamakta olduğu yaptırımlarla, Rosneft’in dış finansman sağlaması ve batılı şirketlerle ortak projeler geliştirilmesi engelleniyor. Hisselerinin yüzde 69'u Rusya'ya ait olan Rosneft, serbest piyasa oyuncusu olduğunu iddia ederek, AB'nin yaptırım kararının kendisine yönelik uygulanmamasını talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48