banner39

banner35

Rus gazeteci İran'da gözaltına alındı

Avrupa 04.10.2019, 11:19
Rus gazeteci İran'da gözaltına alındı

Rus gazeteci İran'ın başkenti Tahran'da gözaltına alındı.

Haber 4 Ekim Cuma günü, kızı tarafından Julia Yuzik'in Facebook hesabı tarafından bildirildi.

Yuzik'in eski kocası Boris Wojciechowski'ye göre Yuzik, bir muhabir olarak davetli olarak Tahran'daydı. Gazeteci, havaalanında ondan pasaportunun alındığını ve ülkeden ayrılırken geri verileceğinin söylendiğini belirtti. Wojciechowski , “Ancak, bir gün sonra, odasına kapısı kırılarak girildi ve Devrim Muhafızları tarafından otelden alındı ” dedi .

Gazeteci, Yuzik'in 3 Ekim akşamı Moskova'yı aramasına izin verildiğini söyledi. Çağrı yaklaşık bir dakika sürdü. Bu süre zarfında, hücrede tutulduğunu, dışarısı ile bağlantısı olmadığını ve Cumartesi günü mahkemeye çıkacağını söyledi. Wojciechowski, Yuzik'in İsrail istihbarat teşkilatlarıyla işbirliği yapmakla suçlandığını ve en az 10 yıl hapis cezası alabileceğini söyledi.

Gazetecinin tutuklanması ile ilgili  “Böyle bir durumun olabileceğini biliyordu, ama gitti” dedi.

Yuzik, Komsomolskaya Pravda gazetesinin yayınevinde ve Russian Newsweek dergisinde çalıştı. 2003'ten beri edebi çalışmalar ve gazetecilik soruşturmalarıyla uğraşıyor. Kasım 2003’te, Rusya’da patlayan intihar bombardımanlarının kaderini tarif eden, Allah'ın Köprüleriadlı kitabı yayınlandı. Kitap dokuz yabancı ülkede yeniden basıldı. Sonra “Beslan Sözlüğü” kitabını yazdı.

Kaynak: Lenta.ru

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?